Forum zegarów i zegarków
na Instagramie
wiodące stowarzyszenie handlowe zrzeszające szwajcarskich wytwórców zegarków. (źródło)
matematyk szwajcarski; od roku 1687 mieszkał w Londynie i pracował jako optyk; jest wynalazcą rubinowych kamieni łożyskowych do zegarków; w roku 1704 Fatio N. i J. Debaufre otrzymali patent na ten wynalazek.
wskazanie aktualnej fazy Księżyca. W niektórych zegarkach wskazywane są fazy księżyca widoczne na północnej i południowej półkuli. (źródło)
znany był przede wszystkim jako twórca jednego z najbardziej rozpoznawalnych samochodów sportowych XX w. Jednak oprócz Porsche 911, Ferdynand A. Porsche zaprojektował też wiele akcesoriów oraz wyjątkowych zegarków. Co ciekawe, jego pracownia nie mieściła się w supernowoczesnym, szklanym biurowcu w jednej ze znanych światowych metropolii, lecz w małym, skromnym gabinecie na terenie budynku Porsche Design Studio w 10-tysięcznym, austriackim... (źródło)
astronom, mechanik i zegarmistrz angielski. Pierwszy podjął próbę zastosowania prądu elektrycznego do napędu zegara.
typ "nacinanego" bezela ze stali, spotykany często w zegarkach Rolexa (Datejust) (źródło)
Rozwiązanie mocowania klatki wychwytu i balansu tylko z jednej strony mechanizmu nazywane jest Flying Tourbillonem. (źródło)
części zamienne do zegarków.
dioda światłoczuła (próżniowa, gazowana, półprzewodnikowa), w której pod wpływem promieniowania, np. widzialnego, padającego na jej powierzchnię następuje zmiana rezystancji diody, a więc również zmiana prądu płynącego w obwodzie. Fotodiody stosuje się m. in. w układach elektronicznych sterujących napędem elektrycznym regulatora chodu zegara, w światłomierzach fotograficznych.
narzędzie wieloostrzowe, pracujące w ruchu obrotowym, stosowane do obróbki skrawaniem. Frez ma kształt bryły obrotowej, np. walca, stożka lub innej.
obrabiarka, w której narzędziem skrawającym jest frez. W zależności od położenia osi freza podczas pracy frezarka może być pozioma lub pionowa.
mechaniczna obróbka skrawaniem za pomocą freza, który wykonuje ruch obrotowy, podczas gdy obrabiany przedmiot wykonuje ruch posuwowy. Ponieważ frez ma kilka lub kilkanaście zębów, każdy ząb pracuje tylko przez małą część obrotu freza i w dalszej części obrotu nie styka się z obrabianym przedmiotem – im mniejszą liczbę zębów mają frezy o tej samej średnicy, tym większy jest przekrój każdego z nich i tym lepsze są warunki odprowadzania wiórów, co z kolei umożliwia zwiększenie szybkości skrawania (v = 100-:-1000 m/min). Frezarką obrabia się powierzchnie płaskie, wycina rowki o przekroju prostokątnym, teowym, trapezowym i kątowym, oraz nacina zęby kół. Do tych prac potrzebna jest frezarka z odpowiednim wyposażeniem oraz różnego rodzaju frezy. Istnieje również możliwość frezowania kół zębatych na tokarce zegarmistrzowskiej wrzecionowej wyposażonej w odpowiednie urządzenie do frezowania.
Więcej na temat frezowania można znaleźć w książce Bernarda St. Bartnika i Wawrzyńca Al. Podwapińskiego pt. „Technologia mechanizmów zegarowych. Montaż, konserwacja i naprawa” rozdz. XII. FREZOWANIE
frezy stosowane dawniej do nacinania i poprawiania zębów kół zegarkowych na kalibrownicy (zob. welcowanie).
to specjalna, sięgająca końca XVIII wieku technika zdobnicza. Z angielskiego „Frost” to mróz, ale w tym wypadku określenie to oznacza specjalną, aplikowaną ręcznie technikę tworzenia chropowatej powierzchni. Kiedyś uzyskiwało się ją przy użyciu niebezpiecznych chemikaliów, które z czasem zastąpiła druciana szczotka. Operujący nią rzemieślnik odpowiednio dociska szczotkę do powierzchni, uzyskując chropowaty, połyskujący wzór. (źródło)
prymitywne urządzenie wiertarskie służące do ręcznego wiercenia otworów w cienkich przedmiotach wiertłem piórkowym dwustronnie zaostrzonym.