Słownik pojęć

 • Xicorr

  Warszawska manufaktura Xicorr działa od 2012 roku, a powstała z zegarkowej pasji jej właściciela i założyciela – Adama Tomaszewskiego. Firma tworzy zegarki mechaniczne, a jej ambicją jest wytwarzanie jak największej liczby elementów w Polsce. „Dokładamy wszelkich starań, aby jak największa ilość elementów składowych zegarków została wyprodukowana w Polsce, dlatego nie bez znaczenia pozostaje napis „Made in Poland” na każdym egzemplarzu.

  Projektując i tworząc nasze zegarki staramy się przede wszystkim podkreślić ich jakość i funkcjonalność. Zależy nam również na tym, aby użytkowanie naszych produktów akcentowało indywidualizm i styl naszych klientów.”

  Aktualnie Xicorr ma w swojej ofercie 5 modeli zegarków:

  • Circle cb
  • Circle bc
  • Circle Garda LE
  • FSO M20.01
  • FSO M20.02
  • FSO M20.04 „Czarna Mańka” – premiera zapowiadana na 6 listopada 2014
  • F125p Akropolis
  Pierwszym modelem w ofercie był Circle. Jest to zegarek do codziennego użytkowania o charakterze sportowym i oryginalnym wzornictwie.

  Kolejnym modelem jest FSO M20 inspirowane pierwszym polskim powojennym samochodem – Warszawą M20 produkowaną na warszawskim Żeraniu. Modelowi temu od samego początku towarzyszy ogromne zainteresowanie mediów i klientów. Ci drudzy na upragniony zegarek muszą czekać kilka miesięcy. Model FSO M20.02 otrzymał prestiżowe wyróżnienie w plebiscycie must have! organizowanym przez Międzynarodowy Festiwal Designu w Łodzi. Produkt został wybrany przez Radę Ekspertów, która podejmuje decyzje o wyróżnieniach.

  Model Garda to limitowana edycja Circle’a i jest efektem współpracy z nurkiem Dariuszem Wilamowskim, któremu od samego początku bardzo spodobały się projekty Xicorra. Darek zabrał Circle’a na 150 metrów pod wodę. W 2012 planował pobicie rekordu świata w nurkowaniu w jeziorze, a miało to być zejście na ponad 300 metrów we włoskim jeziorze Garda.

  Xicorr wraz Darkiem postanowili przygotować na tę okazję limitowaną edycję Circle’a. Zwiększona została wodoszczelność, zaprojektowano specjalną tarczę i dekiel. We wrześniu Darek podjął próbę ,ale ze względu na problemy techniczne zszedł ‚tylko’ na 243 metry (oczywiście z prototypem zegarka na ręku). Stąd wzięła się jego nietypowa wodoodporność oraz liczba przygotowanych egzemplarzy. (źródło)