Zegarki dookoła świata. Francja.

  • Autor: Katarzyna Pajkowska
  • /
  • Dodano: 30.10.2017
  • /
  • Kategoria: Manufaktury
  • /

Wielokrotnie słyszane i powtarzane „Haute Horlogerie” pochodzące z języka francuskiego używamy w odniesieniu do przedsiębiorstw tworzących wyjątkowe czasomierze, wyposażone w przełomowe i trudne do stworzenia komplikacje mechanizmu. Lista mistrzów i manufaktur oraz zegarmistrzowska tradycja sprawiła, że po Szwajcarii, to Francja jest jednym z największych ośrodków sztuki zegarmistrzowskiej. Dziś przedstawiamy wybrane marki, potwierdzające wspomnianą wyżej tezę.

Cartier

Jeśli Francja to oczywiście Cartier, który od początku istnienia stanowi synonim dóbr luksusowych. Wprawdzie przeważnie kojarzona jest z wysokiej jakości biżuterią, to na swoim koncie ma zegarkowe ikony jak: Tank, Santos czy Ballon Bleu. Doskonałym przykładem kreowania mody przez markę Cartier był wspomniany model Santos, który zapoczątkował modę na zegarek-bransoletę. Od tego czasu Cartier przeżył prawdziwą rewolucję, stając się nie tylko salonem jubilerskim, lecz także manufakturą, wytwarzającą własne mechanizmy, o coraz bardziej skomplikowanych funkcjach typu chronograf wyposażony w koło kolumnowe, skacząca godzina, wskazanie wszystkich stref czasowych, wieczny kalendarz czy tourbillon z minutową repetycją.

Michel Herbelin 

Historia marki rozpoczyna się w 1947 roku w Charquemont- sercu gór Jura. Michel Herbelin postanowił stawić czoła nowoczesnym technikom produkcji masowej, które zagrażały istnieniu tradycyjnej sztuki rzemiosła. Pasja i wiara w tradycyjne zegarmistrzostwo ugruntowały pozycję marki na rynku i pozwoliły jej przetrwać do dziś. W 1972 roku do założyciela dołączył jego syn- Jean-Claude Herbelin, który z powodzeniem wciąż prowadzi firmę we współpracy z bratem Perre-Michel. Wszystkie zegarki są projektowane oraz wykonane we Francji, przy wykorzystaniu precyzyjnych Szwajcarskich mechanizmów, z czego dwie trzecie wyprodukowanych modeli sprzedawana jest w 50 krajach na całym świecie.

Bell & Ross

Firma powstała w 1992 roku w Paryżu. Konsekwencja w stylistyce zegarków, w tym cztery duże arabskie cyfry na tarczy, które swoim wyglądem nawiązują do kompasu w wojskowym samolocie, proste kolory i kształt zegarka oraz jego trwałość definiują markę i pozwoliły jej przetrwać 25 lat w branży. Zawody, których wykonywanie zmusza do wytrzymywania ekstremalnych warunków jak wysokie temperatury, silne przeciążenia czy gwałtowne przyśpieszenia są ciągłą inspiracją przy projektowaniu zegarków Bell & Ross. Projektanci, inżynierowie i mistrzowie zegarmistrzostwa łączą swoją wiedzę z doświadczeniem i spostrzeżeniami astronautów, pilotów i nurków, dzięki czemu ich zegarki nie są jedynie narzędziem do pomiaru czasu, ale stają się stałym sojusznikiem w kolejnych postawionych przed nimi zadaniach.

Breguet

Firma została założona w Paryżu w 1775 roku, co czyni ją jedną z najstarszych manufaktur produkującą zegarki. Breguet jest znany z licznych innowacji wśród których należy wymienić wynaleziony przez Abrahama Louis’a Breguet’a mechanizm tourbillon czy nazwany jego nazwiskiem włos Breguetowski. Przez wiele lat firma była manufakturą francuską, jednak w 1976 roku przeniosła swoją siedzibę do Valee de Joux w Szwajcarii, i do dziś wyróżnia się jedną z najmniejszych produkcji na świecie-rocznie fabrykę opuszcza jedynie 18 tysięcy zegarków. Do grona posiadaczy zegarków Breguet należeli między innymi Maria Antonina, Jerzy Waszyngton, Lew Tołstoj, Nicolas Sarkozy.

Pequignet

Pequignet jest luksusową manufakturą, która utrwala tradycję zegarmistrzowską w niezależnej Francuskiej firmie istniejącej od 1973 roku. Podczas gdy w Morteau tradycyjne zegarmistrzostwo umierało, Emile Pequignet- śmiały i młody mężczyzna z wielkimi ambicjami, postanowił założyć markę wierną tradycyjnemu zegarmistrzostwu. W 2004 roku Didier Leibundgut przejął działalność i pokierował jej rozwojem w stronę najwyższej jakości manufaktury, produkującej własne mechanizmy. W 2006 roku Pequignet otworzył własne laboratorium, gdzie dzięki najnowocześniejszym technologiom oraz utalentowanym zegarmistrzom po 4 latach pracy powstał Caliber Royal- największe osiągnięcie i flagowy produkt marki.

Lip

Emanuel Isaac Lipmann urodził się w 1844 i pochodził z rodziny o zegarmistrzowskich tradycjach. W 1867 roku wraz z synami założył pierwszy warsztat pod nazwą Comptoir Lipmann, który w 1893 roku został przekształcony na fabrykę zegarków im. Lipmanna. Pierwsze modele zegarków Lipmann nosili Charles de Gaulle, a w 1948 roku przedsiębiorcy zaprezentowali model T18 Winstonowi Churchillowi. W latach sześćdziesiątych XX wieku firma zaczęła mieć problemy finansowe a pracownicy, z Charlesem Piaget na czele rozpoczęli strajk, mający na celu poprawę warunków pracy. Fred Lip próbował załagodzić narastający konflikt i zaproponował im większą liczbę przedstawicieli w radach zakładowych. Wszyscy wierzyli, że uda się załagodzić sytuację, jednak większa część udziałów firmy została przejęta, przez co w 1971 roku Fred Lip został zmuszony do rezygnacji i zastąpiony Jacquesem Saint-Espritem. Produkcja ruszyła ponownie w 1973 roku jednak z uwagi na dużą konkurencję z Japonii i Stanów zjednoczonych 17 kwietnia tego samego roku firma została zmuszona do ogłoszenia upadłości. Kolejne konflikty oraz problemy finansowe skutecznie hamowały rozwój i funkcjonowanie firmy, przez co wiele razy była ona zamykana i ponownie otwierana. Ostatecznie w 1990 roku fabrykę kupił Jean-Claude Sensemat i ponownie uruchomił produkcję. Skorzystał z nowoczesnych metod marketingowych, dzięki czemu sprzedaż wzrosła do miliona zegarków rocznie. LIP ponownie wydał zegarek Charlesa de Gaulle’a, który Jean-Claude Sensemat przedstawił prezydentowi Stanom Zjednoczonym Billowi Clintonowi. Po wielu latach trudnej historii marka wkracza w erę rozkwitu i wiele wskazuje, że karta historii odwróciła się na dobre na korzyść przedsiębiorstwa.

Dodane

Alphonse Dodane wraz z teściem Francois-Xavier Joubert postanowili stworzyć warsztat zegarmistrzowski w samym sercu wąwozów Doubs, niedaleko granicy z Szwajcarią w 1857 roku. Niedługo później warsztat został przeniesiony do miejscowości Morteau, gdzie dzięki dostępowi do elektryczności oraz kolei marka miała szansę na rozwój. Wprowadzenie innowacyjnego chronografu, dzięki któremu zrzut pocisku balistycznego mógł być bardziej precyzyjny na zawsze zmienił oblicze firmy, która od tej chwili specjalizowała się w pokładowych chronografach samolotów bojowych. Trzecie pokolenie rodziny Dodane osiedliło się w Besançon, gdzie Raymond Dodane kontynuował tradycję produkcji i rozpoczął długoletnią współpracę z NATO. Francuska firma upoważniona do produkcji chronografów dla nocnych spadochroniarzy zaprojektowała również zegar sterujący siedzeniami wyrzutowymi używanymi przez Aerospatiale. Oprócz oczywistej współpracy z liniami lotniczymi oraz siłami zbrojnymi, Dodane dostarczało również swoje czasomierze dla francuskiego departamentu edukacji, biur pocztowych i telekomunikacyjnych. Po kilku latach przerwy Dodane wrócił na rynek w 2013 roku i opierając się na doświadczeniu, firma stworzyła nowe modele zegarków, bazując na legendarnym chronografie: TYP 21.

W kolejnej części między innymi: Ferdinand Berthoud, Leroy, BRM (Bernard Richards Manufacture), Dietrich, Audemars Piguet, Van Cleef & Arpels.