Only Watch- wyjątkowa aukcja wyjątkowych zegarków.

  • Autor: Katarzyna Pajkowska
  • /
  • Dodano: 31.10.2017
  • /
  • Kategoria: Nowości
  • /

Każda informacja o wyjątkowych modelach zegarków i zawrotnych kwotach osiąganych na aukcji Only Watch odbija się szerokim echem na światowym i rodzimym rynku. Organizowana co dwa lata aukcja charytatywna cieszy się niezwykłym zainteresowaniem, o czym świadczyć może, chociażby uhonorowanie Luca Pettavino oraz całego przedsięwzięcia „specjalną nagrodą jury” zegarka roku 2015 przyznawaną przez CH24.

Cała historia jednej z najważniejszych imprez branżowych rozpoczęła się w 2005 roku, a za jej sukcesem stoi przede wszystkim zaangażowanie i chęć niesienia pomocy przez organizatorów, partnerów i znakomitych marek zegarkowych. To o czym nie można zapomnieć to hojność partnerów oferujących swoje usługi oraz wsparcie logistyczne i organizacyjne, dzięki któremu całkowity koszt organizacji Only Watch każdorazowo wynosi mniej niż 2% środków zebranych podczas aukcji.

Organizatorzy Only Watch

Nie byłoby Only Watch gdyby nie organizatorzy wydarzenia: Association Monegasque Contre les Myopathie (AMM) oraz Luc Pettavino. AMM jest Monakijskim stowarzyszeniem do walki z dystrofią mięśniową Duchenne’a, na ktorej czele od 2001 roku stoi Luc Pettavino. Osobista tragedia jaką była choroba syna a w jej efekcie śmierć chłopca w 2016 roku nieustannie motywowała Luca Pettavino do zbierania coraz większych funduszy pozwalających na efektowną walkę z chorobą.

Czym jest dystrofia mięśniowa Duchenne’a?

Jak podaje Wikipedia dystrofia mięśniowa to choroba powodująca postępującą i nieodwracalną dystrofię (zanik) mięśni. Jest to najczęściej spotykana forma dystrofii mięśniowej. Po raz pierwszy została opisana przez francuskiego neurologa Guillaume’a Benjamina Amanda Duchenne’a w roku 1861. Ze względu na sposób dziedziczenia zapadają na nią niemal wyłącznie chłopcy – istnieją pojedyncze przypadki wystąpienia DMD u dziewczynek z zespołem Turnera. Jak dotąd nie ma skutecznej terapii leczącej dystrofię mięśniową. Terapia sterydami we wczesnych etapach może opóźniać postęp choroby, a nowoczesne metody rehabilitacji, połączone z zabiegami ortopedycznymi, mogą wydłużyć zdolność do utrzymywania pozycji stojącej.

Pierwsza aukcja Only Watch- wrzesień 2005.

Już za pierwszym razem aukcja wzbudziła wielkie emocje oraz zebrała ogromne środki na walkę z DMD. 34 wspaniałe zegarki były prezentowane między innymi w Porto Cervo, Genewie, Bangkoku, Hongkongu, Tokio i Nowym Yorku. Wszystkie zegarki zostały zlicytowane przez Antiquorum- jeden z najbardziej prestiżowych domów aukcyjnych na świecie. Richard Mille i Philippe Starck z powodzeniem współpracowali w 2005 roku, opracowując zegarek „Richard Mille by Philippe Starck”, wysoko oceniony przez krytyków i koneserów. Wyjątkowy zegarek został wówczas sprzedany z a 285 000 euro, przy czym całkowity dochód z aukcji wynosił 1 907 000 euro.

Partnerzy wydarzenia.

Sukcesem godnym wymienienia są również partnerzy Only Watch, których udało się wokół zgromadzić, w tym oczywiście 50 najznamienitszych marek, na co dzień ze sobą konkurujących. Oprócz tego wydarzenie wspiera także sam książę Monaco Albert II, Monaco Yacht Show, Champagnes Lanson, ambasada Monaco w Szwajcarii oraz wielu innych.

Only Watch 2011

Podczas czwartej aukcji Only Watch zlicytowano 40 wyjątkowych modeli i osiągnięto wpływ wysokości 4,5 mln euro. Najwyższą cenę osiągnął Patek Philippe Ref. 3939 z minutową repetycją i tourbillonem, sprzedany za 1.4mln euro - przeszło trzykrotnie przekroczył szacowaną kwotę. Na drugim miejscy uplasował się unikatowy zegarek RM 027 Tourbillon Rafael Nadal marki Richard Mille. Ten egzemplarz tenisista Rafael Nadal nosił podczas turnieju Rolex Masters w Monte Carlo i poszedł pod młotek za 510 000 euro. Oprócz bezpośredniej licytacji zainteresowani kupnem łączyli się za pośrednictwem internatu i telefonu, a aukcja oprócz księcia MOnaco Alberta II przyciągnęła wiele znakomitych gości, wśród których znalazł się gitarzysta Rolling Stones Ron Wood. Łączna kwota zebrana w danym roku wyniosła 4.563.000 euro.

Only Watch 2013

Kolejny raz najwyższą sumę, stanowiącą blisko ¾ zebranych środków osiągnął model zegarka Patek Philippe model 5004T, który osiągnął wynik 2 950 000 euro i jest jedyną wersją tego zegarka wykonaną z tytanu. W sumie w danym roku zlicytowano 38 zegarków za łączną kwotę 5.066.000 Euro.

Najbliższa licytacja-11 listopada 2017 roku.

W tym roku odbędzie się siódma edycja Only Watch, która swój początek miała 27 września, kiedy to wszystkie zegarki ruszyły w podróż po świecie. Podczas gdy pierwsza edycja zgromadziła 37 znakomitych czasomierzy i zebrała 1 907 000 euro, tegoroczna opiewać będzie na 50 wyjątkowych modelach. Licytacja po raz pierwszy odbędzie się za pośrednictwem domu aukcyjnego Christie’s.

Czym jest Christie’s?

Angielski dom aukcyjny założony w 1766 w Londynie przez Jamesa Christie, w 1998 przejęty przez francuską Groupe Artémis. Filie w Paryżu otworzył w 2002 roku, a dziś swoje oddziały ma również w Bangkoku, Nowym Jorku, Los Angeles, Londynie, Genewie, Mediolanie oraz Dubaju. Rocznie odbywa się około 350 aukcji przedmiotów z ponad 80 kategorii w tym najwspanialszych dzieł sztuki, biżuterii, win, zegarków i innych.

Nie tylko zegarki.

Warto dodać, że w niektórych aukcjach oprócz wyjątkowego zegarka, otrzymujemy również różnego rodzaju bonusy. Louis Vuitton oferuje spersonalizowane wedle życzeń klienta pudełko na zegarek oraz wizyte w historycznej pracowni w Asniere a następnie lunch w rodzinnym domu LV z Michel Navas (główny zegarmistrz LV) oraz Hamdi Chatti (wice prezes Louis Vuitton). Do licytacji może również zachęcić zwiedzanie manufaktury, spotkanie z najszybszym człowiekiem świata Usain Bolt, czy udział w specjalnym evencie marki. Zachęcające może być również zaproszenie na wyścig F1 w Abu Dhabi, który odbędzie się pod koniec listopada oraz zapoznanie całego zespoły Renault w tym z kierowcami.

Only Watch 2017 | by Christies | The Monaco exhibition from Only Watch on Vimeo.

Od 2005 roku, organizatorzy zgromadzili pond 25 milionów euro, dzięki którym sfinansowano liczne naukowe i medyczne programy badawcze poświęcone Dystrofii Mięśniowej Duchenne’a. Fenomenem Only Watch jest przede wszystkim tworzenie całkowicie unikatowych modeli zegarków, podczas gdy zazwyczaj różnią się one od pozostałych w kolekcji jedynie detalami. Jedność, jaką okazują marki na co dzień ze sobą konkurujące oraz zaangażowanie, jakim wykazują się podczas projektowania zegarków na tę wyjątkową aukcję powoduje, że z każdą edycją rezultaty są imponujące a zebrane fundusze dają chodź cień szansy na walkę z nieuleczalną jak dotąd chorobą. Już w najbliższą sobotę kolejne zegarki zostaną zlicytowane, a my przekonamy się, który z wyjątkowych zegarków osiągnął najwyższą cenę, tymsamym zostając królem siódmej edycji tego wyjątkowego wydarzenia.