Warsztaty w Mysłowicach / Tarnowskich Górach
- Autor: Krzysztof Skórka
- /
- Dodano: 14.11.2024
- /
- Kategoria: Z życia Klubu
- /
Warsztaty rozpoczęły się jeszcze w piątek, gdzie Roman zaprezentował kilka ciekawych narzedzi zegarmistrzowskich, w tym zestaw do termicznego barwienia wskazówek i śrub, a uczestnicy mogli własnoręcznie sprawdzić na czym to polega i zmienić barwę stalowych elementów zegarka.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Szybie Bończyk, rewitalizowanym, a w sporej części odbudowanym przez obecnego właściciela, Pana Macieja, który oprowadził nas po obiekcie racząc opowieściami o historii tego miejsca, które obecnie stanowi centrum biznesowo-konferencyjne.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Mysłowic, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji o mieście i o unikatowym zegarze 9-strefowym produkcji Gustawa Beckera (są tylko 2 znane egzemplarze na świecie), a następnie wszyscy z zainteresowaniem mogli obejrzeć ten wyjątkowy eksponat, który prezentowany jest w odtworzonej witrynie zakładu zegarmistrzowskiego.
\
W tym samym budynku mieści się Muzeum Pożarnictwa, mieliśmy okazję obejrzeć też zabytkowe wozy strażackie.
Kolejnym przystankiem była wieża kościoła w Mysłowicach, gdzie mogliśmy zobaczyć zegar wieżowy Eppnera.
Następnie zrobiliśmy sobie spacer po centrum miasta do miejsca, gdzie znajdowała się witryna zakładu zegarmistrzowskiego, w której prezentowany był przed wojną zegar strefowy, obecnie to miejsce w niczym nie przypomina dawnej pięknej drewnianej fasady.
Po wyczerpującym spacerze przyszedł czas na odpoczynek i degustację przysmaków kuchni śląskiej w restauracji Pana Macieja. Po obiedzie czekała nas dłuższa podróż - do Tarnowskich Gór, gdzie znajduje się pracownia Mistrza Franciszka Wieganda. Mistrz otrzymał pamiątkową statuetkę z podziękowaniem w imieniu Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, a także elektroniczny sterownik - tzw. zegar matka, który został opracowany i zbudowany przez naszego klubowicza - zegarmistrza Witolda.
Potem Mistrz uraczył nas opowieściami i historiami ze swojego życia, oprowadził po swoim mini-muzeum i pokazał szereg ciekawych zegarków, narzędzi zegarmistrzowskich i innych eksponatów. Wierzcie mi, że było co oglądać!
Po pożegnaniu Pana Franciszka udaliśmy się do hotelu, gdzie Władek przedstawił wspomniany już wyżej wykład, a następnie oddaliśmy się dyskusjom na interesujące tematy, m.in. mogliśmy zobaczyć wybrane egzemplarze Błoniaków z kolekcji Piotra, a także inne zegary i zegarki przywiezione przez uczestników.
- Doceń i poleć nas:
poprzedni
Dollar Watch dla Każdego?
następny
Droga ku zatraceniu...czyli zegarki w moim życiu. Kochałem ją...Doxa SUB.