Jak odróżnić podróbkę? Cześć 1.

  • Autor: Katarzyna Pajkowska / Mateusz Sokół
  • /
  • Dodano: 23.06.2017
  • /
  • Kategoria: Porady dla kupujących
  • /

Oryginał czy Podróbka?

Według raportu największej polskiej kancelarii prawniczej - Domański Zakrzewski Palinka, w 2009 roku zegarki i biżuteria stanowiły kategorię, która pod względem wartości zatrzymanego towaru, znacznie przewyższała pozostałe kategorie produktów zatrzymanych w związku z naruszeniem praw na dobrach niematerialnych. Wartość zatrzymanych na polskiej granicy zegarków i biżuterii wynosiła ponad 15,5 miliona złotych.*

Niestety walka z podróbkami wciąż trwa, a pytania o oryginalność zegarka pojawiają się niemal codziennie. Trzeba tu zaznaczyć, że podróbka podróbce nie równa, a na rynku możemy znaleźć zarówno te z niższej półki, jak i te, które na pierwszy rzut oka nie wzbudzają podejrzeń w kwestii oryginalności. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, które pomagają w odróżnieniu podróbki od oryginału.  

Patrząc na ilość i różnorodność zegarków dostępnych na rynku stworzenie zwięzłego poradnika mówiącego o tym, jak odróżnić oryginalny zegarek od podróbki wydaje się praktycznie niemożliwe. O wiele łatwiejsze jest przygotowanie takiego poradnika w odniesieniu do zegarków konkretnych marek, albo, co jest jeszcze łatwiejsze, konkretnego modelu zegarka.

Oczywiste przypadki

Są zegarki, które pod względem wyglądu charakteryzują się wieloma rozbieżnościami w porównaniu z oryginałem i można to ocenić z odległości paru kilometrów. Charakteryzują się najczęściej zupełnie bardzo słabą jakością wykonania, niczym nie przypominają produktów, do których swoją stylistyką mają nawiązywać.

Przykładem może być Tag Heuer Pendullum i porównanie zdjęć oryginalnego zegarka i tego wzbudzającego wątpliwości. Nawet mimo niskiej jakości zdjęcia, widać na pierwszy rzut oka jak bardzo te dwa modele różnią się jakością wykonania, napisami na tarczy, wyglądem koronki oraz oczywiście tym, co siedzi w środku (mechanizmem).

Warto też popatrzeć na zegarek przez pryzmat posiadanych funkcji. Tu warto zwrócić uwagę na napisy, które znajdują się na tarczy lub w nazwie podanej przez sprzedawcę w opisie, np. napis "date" oznacza, że zegarek musi posiadać datownik (day-date - dodatkowo wskazanie dnia tygodnia), napis chronograph oznacza stoper (odpowiednio wyskalowane dodatkowe tarczki na cyferblacie - w podróbkach często są wyskalowane w formie datownika).

Fot. www.njuskalo.hr

Fot. watchesbyjames.cn

Cena

Im bardziej prestiżowy, ekskluzywny i pożądany model zegarka, tym jego cena jest wyższa. Na cenę składa się wiele czynników, począwszy od marki przez zastosowaną technologię, aż po użyte materiały, ilość komplikacji itd.

Mamy więc Omegę Speedmaster Automatic, której wartość używanego modelu waha się w granicach 5 tysięcy złotych. Ciężko więc uwierzyć, że „ta sama” Omega, może być sprzedana za 500 zł. Najprawdopodobniej ktoś, kto sprzedaje taki zegarek wie, że to podróbka, tak samo jak ten kto taki zegarek kupuje.

Oczywiście jak wszędzie, zdarzają się okazje, którym może być ciężko się oprzeć, ale pamiętajmy - im bardziej skomplikowany zegarek i im lepsze materiały zostały wykorzystane do jego stworzenia, tym „atrakcyjność” ceny powinna wzbudzić w nas większą czujność. Ceny wystarczy porównać na stronach producentów, dystrybutorów oraz aukcjach internetowych. Czy zegarek sprzedawany za kilkadziesiąt/kilkaset złotych, może być oryginalnym zegarkiem za pół miliona? Oczywiście nie.

Cechy charakterystyczne podróbek i oryginałów

Wszystkie modele zegarków prestiżowych marek mają kilka charakterystycznych znaków rozpoznawczych, których należy szukać w celu ustalenia autentyczności. Podstawową cechą, jaka odróżnia oryginał od podróbki, jest, ogólnie rzecz ujmując, niska jakość tej drugiej.

Większość marek posiada swoje własne logo i cechy szczególne. Oceniając zegarek w pierwszej kolejności zwróć uwagę, na tarczę oraz logo marki, sprawdź, czy nazwa marki jest w czytelna, posiada wszystkie znaki charakterystyczne dla danej marki i czy zamiast upragnionego Rolex’a nie mamy do czynienia z zegarkiem Rolnix, Roxel itp.

Przyjrzyj się grawerowi numerów - w oryginalnych zegarkach cyfry wykonane są z niebywałą precyzją. Zegarki prestiżowych marek wykonane są przez mistrzów zegarmistrzostwa, przy użyciu precyzyjnych narzędzi, dzięki czemu wszystkie detale, wraz z numerem seryjnym, grawerunkiem na tarczy są wyraźne, łatwe do odczytania. Jeśli mamy do czynienia z podróbką, te oznaczenia będą niewyraźne, niechlujne lub zniekształcone.

Zanim zdecydujesz się na zakup zegarka, znajdź cechy charakterystyczne danego modelu. Detale, takie jak np. dodatkowy numer w wewnętrznej części bransolety zegarka Rolex, znaczniki na szkiełku, albo wypełnienie grawerunku na deklu - w oryginalnych zegarkach Rolex napisy są srebrne. Zegarki Omega należące do kolekcji Constellation, posiadają na deklu charakterystyczny wizerunek planetarium oraz nocnego nieba ze ściśle określoną ilością gwiazd.

Często pomocne jest sprawdzenie rodzaju dekla stosowanego w oryginale. Jeśli producent pisze że jest przeszklony to taki powinien być. Często producenci podróbek ukrywają podrobiony mechanizm pod zakrytym - "pełnym" deklem, w przypadku widocznego mechanizmu szczegóły w jego zdobieniu często dają szybką możliwość odróżnienia podróbki od oryginału.

Fot. www.watchesguru.net

Warto przyjrzeć się także napisom na tarczy oraz deklu. Ich krój, układ, jakość wykonania. W wielu przypadkach, szczególnie na podróbkach kiepskiej jakości pojawiają się literówki, błędy ortograficzne, brakuje pewnych oznaczeń.

Fot. www.bernardwatch.com

Prawie wszystkie zegarki znanych i cenionych marek są z jednolitego metalu (złoto w różnych odcieniach, platyna) lub innego materiału np. ze spieków ceramicznych czy karbonu.  Najczęściej zegarki wykonuje się ze stali. Jeśli więc widać, że w zegarku powłoka „łuszczy się” i bardzo szybko ściera, jest to konkretna przesłanka świadcząca o nieoryginalności zegarka. To samo dotyczy oczywiście tarczy zegarka - ta oryginalna powinna mieć powierzchnię bez bąbli czy niedoskonałości.

Wreszcie, zwróć uwagę na wagę zegarka. Oryginalne zegarki zazwyczaj są znacznie cięższe niż te nieoryginalne. Stal wykorzystywana w ich produkcji jest cięższa niż metal wykorzystywany w zegarkach podrabianych.

Warto więc przed zakupem sprawdzić czym charakteryzuje się wybrany przez nas oryginalny zegarek i porównać go z oferowanym nam, wzbudzającym mieszane odczucia czasomierzem, począwszy od rozmiaru napisów, ich rozmieszczeniu po szerokość wygrawerowanego logo. Wszystko ma tu znaczenie.

Fot. fakewatchbusta.tumblr.com

Przy dzisiejszych możliwościach technicznych każdy uczciwy sprzedawca powinien przedstawić w ofercie wyraźne i dokładne zdjęcia oferowanego produktu - wykonane własnoręcznie (a nie ściągnięte z sieci ze strony producenta). Jeśli takich zdjęć na aukcji nie ma, poproś o nie sprzedawcę, w przypadku odmowy lub braku reakcji na prośbę - szukaj innego zegarka. Zdjęcia zegarka które wyglądają jakby były robione przysłowiowym kalkulatorem lub suszarką do włosów, szczególnie gdy zegarek jest warty kilkaset, kilka tysięcy złotych lub więcej, nigdy nie wróżą nic dobrego.

Już za tydzień kolejna porcja informacji, która powinna pomóc Wam w kupnie upragnionego zegarka. Bezpiecznym zakupie!

*https://www.dzp.pl/files/Publikacje/Raport%20o%20skali%20zatrzyma%20celnych%20towarw%20_10052963.pdf