Jak odróżnić podróbkę? Część 2.

  • Autor: Katarzyna Pajkowska / Mateusz Sokół
  • /
  • Dodano: 5.07.2017
  • /
  • Kategoria: Porady dla kupujących
  • /

Internet i oferta producenta

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić to wpisanie w przeglądarce nazwę zegarka, numer seryjny (patrz dekiel zegarka) i wyszukanie podobnych zegarków, by porównać z posiadanym egzemplarzem. Kolejnym etapem może być wejście na stronę producenta. Jeśli na oko widać kolosalną różnicę w jakości (na niekorzyść egzemplarza, co do którego są wątpliwości) to najprawdopodobniej zegarek nie jest oryginalny.

Na popularnym serwisie YouTube można znaleźć setki tutoriali (poradników) tłumaczących krok po kroku charakterystyczne różnice między oryginalnymi zegarkami a podróbkami (często błędnie nazywanymi replikami). Są one niewątpliwie bardzo pomocne w sytuacji, gdy szukamy i chcemy kupić konkretny zegarek. Oczywiście  oryginalny i dobry jakościowo.

Na naszym forum znajdują się również osobne wątki poświęcone trzem najczęściej podrabianym zegarkom: Rolnix show, Brajbling show oraz Tag Hajer. Jeśli zegarek budzący wątpliwości wygląda dokładnie jak te zamieszczone w tych wątkach, dalsze pytania o oryginalność wydają się być zbędne.

Pytanie na forum 

Jeśli po porównaniu zdjęć dalej nie masz pewności. Zapytaj osób które posiadają większą wiedzę nt. zegarków. Posiadając jedynie zdjęcia z sieci dobrym miejscem do szukania odpowiedzi jest Forum KMZiZ, gdzie po zalogowaniu możesz zadać pytanie w odpowiednim dziale. W większości przypadków uzyskasz wyczerpującą i jasną odpowiedź nt. zegarka, lub sprzedawcy.

Tutaj kilka ważnych uwag:

- w tytule zapytania podaj koniecznie nazwę i model zegarka,

- w treści podaj informacje które znasz - źródło pochodzenia, cenę za którą możesz kupić zegarek, lub już to zrobiłeś, inne informacje które udało Ci się zdobyć,

- koniecznie dodaj zdjęcia - dobrej rozdzielczości i wyraźne - bez nich nie da się określić oryginalności.

W razie wątpliwości, szczególnie gdy nie posiadasz zdjęć mechanizmu użytkownicy Forum zaproponują w razie sprzecznych opinii wizytę u zegarmistrza. Jeśli istnieje taka możliwość wybierz się wraz ze sprzedającym do zegarmistrza, lub salonu sprzedającego zegarki - taka forma sprawdzenia oryginalności może być odpłatna, choć w wielu miejscach poradę uzyskasz za darmo. Lepiej jednak ponieść te koszty, niż kupić zegarek który okaże się podróbką.

Mechanizm zegarka

Serce zegarka to jeden z kluczowych elementów. W prestiżowych markach jak Rolex czy Patek mechanizm nie zajmuje jednej trzeciej przeznaczonego na to miejsca i nie będzie to tanio wyglądający kwarc. Mały mechanizm kwarcowy (na baterię), dopasowany do dużej koperty przez zastosowanie białego plastikowego pierścienia nie jest domeną znanych i szanowanych marek. Jeśli na tarczy zegarka, znajduje się napis „automatic”, a w środku znajduje się mechanizm kwarcowy, to mamy 100% pewność, że nasz zegarek do oryginalnych nie należy.

Wszystkie elementy zegarka muszą być sprawne bądź rokować, że sprawne będą. Nie jest to wprawdzie warunek autentyczności, ponieważ zdarzają się podróbki w których, wszystkie funkcje działają. Jeśli jednak w Omedze, wskazówki na sub-tarczach pozostają nieruchome, czy wyglądają na wklejone, mamy do czynienia z nieoryginalnym zegarkiem.

Jeśli możesz wziąć zegarek do ręki- sprawdź czy zgadza się rodzaj użytego mechanizmu. Najłatwiej to zrobić obserwując wskazówkę sekundnika. W zegarkach mechanicznych w których źródłem napędu jest sprężyna wskazówka powinna właściwie płynąć (po bliższym przyjrzeniu się przeskakiwać kilkukrotnie w ciągu sekundy), przy zegarkach zasilanych baterią (przeskakuje co sekundę). Te pierwsze są zazwyczaj oznaczane na tarczy, w zależności od typu zastosowanego mechanizmu, napisem: automatic (automatic wound), lub mechanic (hand-wound). Zegarki kwarcowe mają często napis "quartz". Od tej zasady istnieją pewne, nieliczne wyjątki.

Pochodzenie zegarka

Najlepszym sposobem na zakup oryginalnego zegarka, jest zakup w autoryzowanym salonie  sprzedaży. Jest to najdroższa opcja, ale zarazem najbezpieczniejsza. Do zakupu zostanie dołączone oryginalne opakowanie - często bardzo atrakcyjna szkatułka i kartonowe pudełko, wraz z kartą gwarancyjną z numerami seryjnymi zegarka. 

Na co jednak zwrócić uwagę, gdy kupujesz zegarek "z drugiej ręki" lub nowy, ale  od sprzedawcy na portalu aukcyjnym, w lombardzie? Podobne pytanie należy zadać w przypadku zakupów u osoby prywatnej.

Dwie istotne sprawy gdy przymierzasz się do kupna:

 - cena - nie bądź naiwny! Nikt nie sprzedaje zegarka za ułamek jego wartości. Wpisz nazwę producenta, modelu, tzw. numer referencyjny który jest umieszczony na zegarku i porównaj ceny w sprawdzonym miejscu w sieci (np. chrono24.com).

 - dokumentacja. Oryginalne pudełka, dokument sprzedaży, instrukcja, karta gwarancyjna dołączona do oferowanego zegarka zwiększają prawdopodobieństwo kupna oryginalnego przedmiotu. Nie jest to jednak reguła - takie rzeczy dość łatwo podrobić.

Przy dzisiejszych możliwościach technicznych każdy uczciwy sprzedawca powinien przedstawić w ofercie wyraźne i dokładne zdjęcia oferowanego produktu - wykonane własnoręcznie (a nie ściągnięte z sieci ze strony producenta). Jeśli takich zdjęć na aukcji nie ma, poproś o nie sprzedawcę, w przypadku odmowy lub braku reakcji na prośbę - szukaj innego zegarka. Zdjęcia zegarka które wyglądają jakby były robione przysłowiowym kalkulatorem lub suszarką do włosów, szczególnie gdy zegarek jest warty kilkaset, kilka tysięcy złotych lub więcej, nigdy nie wróżą nic dobrego.

Sprawa ma się podobnie gdy dostałeś zegarek w prezencie. Zegarek powinien posiadać komplet pudełek, dokumenty takie jak instrukcja obsługi, certyfikat autentyczności, karta gwarancyjna. W odniesieniu do ceny musisz zadać sobie pytanie, po sprawdzeniu wartości w internecie, czy osobę przez którą, zostałeś obdarowany po prostu na taki prezent stać. Sprawa jest dość prosta do oceny.

Jeśli decydujesz się na zakup zegarka z drugiej ręki, sprawdź wszystkie powyższe kroki, jeśli wciąż masz wątpliwości, zapytaj o zdanie forumowiczów, lub skontaktuj się bezpośrednio z producentem, podając numer seryjny zegarka. Możesz też odwiedzić rzeczoznawcę lub autoryzowany serwis zegarków danej marki.

Podsumowując.

Najbezpieczniejszym sposobem na kupienie zegarka który będzie oryginalny jest zakup zegarka w salonie firmowym, sprawdzonym sklepie stacjonarnym. W każdym innym przypadku ponosimy pewne ryzyko dlatego warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie źródła pochodzenia zegarka oraz samego czasomierza, który chcemy kupić. W przypadku wątpliwości zawsze istnieje możliwość odwołania się do wiedzy i doświadczenia osób, które z zegarkami mają do czynienia na co dzień.

 A co zrobić z podróbką którą posiadasz? Odpowiedź może być tylko jedna. Zniszczyć i wyrzucić. Jeśli to prezent i serce nie pozwala (choć wątpliwa to przyjemność - dostać od kogoś podróbkę) - zakopać głęboko w szufladzie. Bardzo głęboko!

 Noszenie podróbki jest nieekonomiczne - słaba jakość, szybko się niszczy i psuje, nie ma gwarancji, często nie nadaje się do naprawy ze względu na użyte niskiej jakości materiały. Jest też nielegalne - są kraje, gdzie za samo posiadanie takiego przedmiotu jest karalne - w Polsce sprzedaż grozi konsekwencjami prawnymi. Po trzecie wreszcie jest, bardzo delikatnie rzecz ujmując, nieeleganckie - coraz więcej osób orientuje się w temacie zegarków i na pewno nie zyskasz w ich oczach dobrej opinii pokazując się z podróbką na nadgarstku - zarówno w środowisku biznesowym, jak i towarzyskim.

Można kupić oryginalny i dobrej jakości zegarek praktycznie w każdym budżecie - i zawsze będzie to lepszy wybór niż kupno podróbki. Więcej zyskasz nosząc zegarek za 200 zł sprawdzonej, budżetowej marki, niż podróbkę udającą zegarek za kilkadziesiąt tysięcy.