Czas na głębokości – Historia zegarków do nurkowania. II wydanie książki.

  • Autor: Jan M. Krawczyk
  • /
  • Dodano: 21.11.2019
  • /
  • Kategoria: Nowości
  • /

Szanowni Państwo

Miło nam zakomunikować, że już niedługo ukaże się na rynku II wydanie książki „Czas na głębokości – historia zegarków do nurkowania”. Stowarzyszenie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków od samego początku jest partnerem, a zarazem patronem medialnym książki.

Dla osób, które jeszcze nie znają tej pozycji krótkie przypomnienie, jak powstawała ta publikacja. Książka powstawała od 2017 do końca 2018 r. Jej autorem jest nasz forumowicz i od lat aktywny kolekcjoner zegarków Mateusz Piechnik. 

„Czas na głębokości” to publikacja popularnonaukowa, opisująca historię oraz procesy, które doprowadziły najpierw do powstania, a później dalszej ewolucji zegarków do nurkowania. Tematyka zawarta w 6 chronologicznie ułożonych rozdziałach obejmuje okres niemal 170 lat od połowy XIX wieku, do czasów współczesnych, tj. od wczesnych zegarków wodoodpornych do nowoczesnych diverów. Treść uzupełniają dodatkowe tabele informacyjne i ponad 200 zdjęć, ilustracji i planów.   

                                                                    

Jest to nie tylko historia zegarków i producentów, ale również ludzi, którzy ją tworzyli: naukowców, odkrywców, pionierów podwodnych badań, wynalazców i oczywiście nurków. „Czas na głębokości” to pierwsza publikacja w języku polskim podejmująca tematykę zegarków nurkowych. W tym zakresie jest to praca pionierska.

Informacja od autora:

„Czas na głębokości – Historia zegarków do nurkowania” to przedsięwzięcie, które wymaga kilku słów wyjaśnienia. Pomysł na napisanie tej książki narodził się na jesieni 2017 roku. Dopiero co opadł kurz po udanym festiwalu zegarkowym w Łodzi, którego byłem współorganizatorem. Sama impreza i wszystko to, co wokół niej się działo zaczęło mi powoli uzmysławiać, jak mało w ostatnich latach piszę się w Polsce o zegarkach. Oczywiście w kraju ukazuje się kilka gazet branżowych oraz działa kilkanaście portali tematycznych, pisane są artykuły. Są to zdecydowanie pozytywne działania, jednak forma artykułów rzadko kiedy pozwala na dokładne prześledzenie większych zagadnień, jest niejako z konieczności fragmentaryczna i nie uwzględnia całościowo dużych tematów. 

W toku pracy nad cyklem artykułów dla jednej z gazet uświadomiłem sobie, że przez lata nagromadziłem dużą bazę wiedzy w postaci zdjęć, opracowań, dokumentów i planów. Gros tych informacji dotyczyło zegarków wodoodpornych i nurkowych, których jestem zadeklarowanym entuzjastą. Wcześniejsze opracowania dawały razem obraz pewnych procesów, jakie w tej dziedzinie zachodziły od drugiej połowy XIX wieku. Wtedy właśnie zapadła decyzja, aby posiadaną wiedzę usystematyzować i zebrać w całość pod postacią książki. 

W moim odczuciu środowisko polskich Kolekcjonerów zasługuje na dostęp do wiedzy w rodzimym języku. Aktualnie wiele tematów osiągalnych jest dla czytelników jedynie w języku angielskim i niemieckim. Brakuje kompendiów wiedzy i popularnonaukowych opracowań tematycznych. 

Mam nadzieje, że praca, która trafi na Państwa ręce, będzie równie ciekawą czytelniczą przygodą, jak dla mnie jest jej tworzenie.

Z Poważaniem

Mateusz Piechnik

II wydanie książki to ponad pół roku pracy nad tekstem i formą graficzną ksiązki. Wszystko po to, aby publikacja była możliwie najlepsza.

W stosunku do I wydania znacznie rozszerzona i poprawiona została tematyka książki. Książka liczy obecnie ponad 230 stron (dla porównania I wydanie 212 stron).

Zamieszczono większy materiał zdjęciowy - ponad 80 nowych zdjęć.

Opisano ponad 20 nowych modeli zegarków, zarówno historycznych modeli, jak i współczesnych konstrukcji.

Pojawiło się wiele nowych zagadnień, które nie zostały uwzględnione w I wydaniu.

Zmieniony został również projekt okładki.

Książka wydana jest w twardej oprawie na wysokiej jakości papierze kredowym, wydrukowana w kolorze i opatrzona ponad 200 zdjęciami i ilustracjami.

Dla wszystkich zainteresowanych dnia 19 grudnia br. w trakcie klubowego spotkania Świąteczno-Noworocznego w siedzibie firmy Victorinox, będzie również możliwość obejrzenia książki na żywo i rozmowy z autorem. 

Już teraz można ją zamówić w formule przedsprzedaży na forum Klubu miłośników Zegarów i Zegarków w poniższym wątku:

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/180433-ii-wydanie-książki-czas-na-głębokości-historia-zegarków-do-nurkowania/

lub pisząc bezpośrednio do autora na adres:

[email protected]

W treści należy podać adres wysyłki, lub preferowany sposób odbioru książki (wyłącznie na potrzeby realizacji wysyłki). Zwrotnym mailem otrzymają Państwo wszystkie dane potrzebne do dokończenia zakupu.

Cena 1 egzemplarza wynosi 85 zł. Koszt wysyłki to 14 zł.