Aurochronos cz. 4 - FineWatchesBerlin, Dumet Watches, HavaanTuvali, Filipe Silva, G.Gerlach

  • Autor: Konrad Piaszczyński
  • /
  • Dodano: 3.12.2019
  • /
  • Kategoria: Z życia Klubu
  • /

Gdy drugiego dnia przyszliśmy na festiwal, okazało się, że do zobaczenia zostało nam już tylko kilka stanowisk wystawców… i dobrze, bo czasu było mniej, a i wystawcy po imprezie, która odbyła się dzień wcześniej,  poruszali się wolniej i wydawali się bardzo zmęczeni 😉

To już ostatnia część naszej serii o Aurochronos, najkrótsza jeśli chodzi o ilość tekstu, ale równie obszerna jak poprzednie pod względem zamieszczonych zdjęć. Dziękuję wszystkim, którzy przeczytali wszystkie części… i w sumie tym, którzy przeczytali choć jedną, bo jakby nie patrzeć, właśnie liczba czytelników jest nagrodą za naszą pracę, jaką wkładamy w każdy artykuł.

   Chciałbym podsumować nasz wyjazd jakimś jednym mądrym zdaniem, ale tego co zobaczyliśmy i przeżyliśmy przez te dwa intensywne dni nie da się opisać słowami. Posiadanie bloga o zegarkach daje pewne przywileje,  a jednym z nich jest możliwość wejścia głębiej w świat producentów zegarków i poznanie tej branży lepiej niż inni, od środka. Najważniejszą lekcją dla nas było uświadomienie, że za każdym zegarkiem stoi człowiek pełen pasji, dla którego zegarki to coś więcej niż tylko biżuteria. Tę pasję było widać w oczach każdego wystawcy, którego odwiedziliśmy podczas targów.

Fine Watches Berlin

To młodziutka marka, która powstała w 2019 roku, właścicielem jest Wilfried Liefer oraz jego córka Mia-Phyllis Liefer.  Wilfried przez lata prowadził sklep z biżuterią, po czym 2 lata temu zdecydował się go  sprzedać, by pozyskać środki na zrealizowanie swojego największego marzenia, jakim było stworzenie własnego zegarka. Zaczął projektować modele i na razie udało mu się doprowadzić do wyprodukowania jednego modelu w kilku wersjach kolorystycznych. Wkrótce pojawi się też wersja z kolorystyką dla jednej z organizacji charytatywnych. Co ciekawe zegarki są wyposażone w japońskie mechanizmy Miyota 8218, mechanizm ten został wybrany ze względu na umiejscowienie małej sekundy i ponieważ nie jest zbyt urodziwy został poddany grawerowaniu i zdobieniu. Jest to druga firma na świecie która zdecydowała się na upiększenie tego mechanizmu i muszę przyznać, że uzyskany efekt zrobił na mnie pozytywne wrażenie.

W najbliższej przyszłości Wilfried planuje przygotowanie modelu z mechanizmem o ręcznym naciągu i szerokością koperty 38mm.

Cena zegarków FWB to ok 700 Euro.

Dumet Watches

Dumet to połączenie słów durable  i metal. Wszystkie zegarki produkowane przez tego charakterystycznego pana są wykonane z tytanu. Kolega właściciela marki w 2014 roku rzucił mu wyzwanie, że nie stworzy on zegarka z tytanu, a ten potraktował to wyzwanie poważnie i zabrał się do pracy. Poznał ludzi, którzy tworzą zegarki i pracował dla innych firm zegarkowych, by w końcu stworzyć swój pierwszy zegarek.

Na ten moment w sprzedaży są 3 modele – jeden dresswatch, zegarek wytrzymały oraz field watch. Wszystkie są wykonane z tytanu i są wyposażone w automatyczny mechanizm STP11.

Co ważne, wszystko oprócz mechanizmu i szkła jest wykonywane przez niego osobiście.

Właściciel marki zaprojektował i zbudował maszynę CNC dzięki której może tworzyć koperty, koronki, wskazówki i tarcze. Choć mi osobiście zegarki wizualnie nie przypadły do gustu to fakt, że ktoś jest w stanie samemu robić koperty z tytanu wywarł na mnie bardzo duże wrażenie.

HavaanTuvali

Producenta z Tajwanu niestety przerosła polska gościnność i z racji tego, że do tego stanowiska dotarliśmy dopiero drugiego dnia, był on zastępowany przez kolegę z Alfa Flag. Otrzymaliśmy informację, że odpoczywa po imprezie, która dzień wcześniej odbyła się po rozdaniu nagród Aurochronos😊 Mogliśmy na szczęście pooglądać zegarki i zrobić im zdjęcia. Zegarki tego microbrandu na tarczy posiadają nietypową komplikację – termometr.

Filipe Silva

Wcześniej marka istniała pod nazwą CreaWatch, rok temu właściciel zmienił nazwę na coś, co będzie proste i jednocześnie będzie go reprezentować, czyli jego imię i nazwisko 😊

Filipe posiada w sprzedaży 15 różnych modeli zegarków, tych zegarków nie ma jednak na stanie, są tworzone dopiero w momencie zamówienia. Filipe  robi też unikalne zegarki na życzenie klientów zgodnie z podanymi wymaganiami. Zamawiając zegarek trzeba poczekać na jego dostarczenie od  
1 do 2 miesięcy. Wszystkie zegarki są składane ręcznie przez Filipe i montowane są w nich tylko szwajcarskie mechanizmy.

W swojej ofercie Filipe posiada zegarki, które można spokojnie nazwać małymi dziełami sztuki. Mogliśmy zobaczyć i przymierzyć egzemplarze z czarnym, szkieletowanym mechanizmem, czy zegarek z obracaną kopertą jak Patek Phillipe. Niektóre z nich wymagały ponad 100 godzin ręcznego grawerowania.

G.Gerlach

Panowie z firmy G.Gerlach wiedzą, że nie napiszemy o nich ani słowa, dopóki nie zaproszą nas do siebie w odwiedziny i nie pozwolą na  napisanie osobnego artykułu na ich temat. Tak więc tylko miło sobie z nimi porozmawialiśmy i porobiliśmy zdjęcia najnowszych modeli oraz tych, które sami chcielibyśmy mieć w swojej kolekcji.

Bonus

Na koniec chcielibyśmy jeszcze pokazać wam zdjęcia zegarków firm, o których nie pisaliśmy w żadnej z części, ale które można było zobaczyć na Aurochronos dzięki oficjalnym polskim dystrybutorom, którzy również się tam wystawiali.