Czym powinniśmy kierować się przy doborze zegarka do stroju?

Autor: Dariusz Chlastawa
Wszyscy znamy zasady ubierania się oraz dobierania strojów do okazji, pory dnia czy roku oraz zestawiania kolorów czy materiałów, wiemy o tym, że kolor skarpet powinno się dobierać do koloru spodni a nie butów, te do garnituru powinny być tak długie aby nie było widać gołej skóry podczas np. zakładania nogi na nogę, krawat powinien dolnym końcem sięgać paska spodni i wiele innych.

Zasad tych jest wiele, część zmienia się wraz ze zmianą epok i obowiązujących w nich ubiorów, jednakże zawsze tworzą one zbiór, którego przestrzeganie jest jednym z elementów bycia postrzeganym jako mężczyzna dobrze ubrany.

Ważnym elementem naszego wizerunku jest zegarek, a szczególnie zegarek mechaniczny, który na szczęście przeżywa ostatnio swój renesans.

Zegarki mechaniczne z dzielimy na nakręcane ręcznie i automatyczne. Te pierwsze wymagają z reguły codziennego (w zależności od tzw. rezerwy naciągu czyli czasu po jakim w pełni nakręcona sprężyna przekaże swoją energię mechanizmowi czyli ponownie się rozkręci i czynność jej naciągnięcia należy powtórzyć) nakręcania. W zegarkach z automatycznym naciągiem podczas noszenia obrotowy element wewnątrz (zwany wahnikiem) wyglądający jak półkole osadzone na osi, bardzo często dekorowany i widoczny przez przeszklony dekiel na spodzie zegarka, naciąga sprężynę i w ten sposób nie trzeba pamiętać o nakręcaniu zegarka w sposób najbardziej tradycyjny czyli koronką, służącą również do ustawiania czasu, daty czy przestawiania godzin.

Z reguły zegarki lepszej klasy mają szkło szafirowe, które jest w praktyce nie do zarysowania, ze względu na swoją twardość. Spotyka się również inne rodzaje szkieł (m.in. hersalit), które są co prawda podatne na zarysowania, ale znacznie trudniej je stłuc. Stal, z których zegarki są wykonywane (oczywiście jeśli są stalowe, poniżej podaję wiele przykładów stosowania innych materiałów) jest wysokiej jakości, niepodatna na korozję, nie zmieniająca swoich właściwości (barwa, połysk itd.)

Tak jak wcześniej wspomniałem bardzo często na paski używa się skór aligatora, strusia, słonia, płaszczki ale też i cielęcych.

Jak ważna jest marka pokazuje niespotykany fenomen Roleksa, który pomimo,że wcale nie jest na pierwszych miejscach rankingu, niewątpliwie jest najbardziej rozpoznawalną marką zegarkową pod każdą szerokością geograficzną, co zapewne jest wynikiem świetnej mieszanki marketingu oraz niewiarygodnej precyzji wykonania mechanizmów i kopert.

Jak w każdej innej dziedzinie tutaj także umiar jest dobrym doradcą. Zdecydowanie jednak powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych kanonów, z których najważniejszym jest oczywiście to, że nie nosimy podróbek.

Kolejną zasadą jest aby dopasować zegarek do stroju i okazji. Czyli, jeśli zakładamy smoking to odpowiedni będzie płaski, stonowany i prosty zegarek na czarnym skórzanym pasku, jeśli garnitur to możemy pozwolić sobie na większą swobodę, szczególnie przy doborze koloru paska (najodpowiedniejszy będzie w tej samej tonacji co pasek do spodni i buty, oraz generalnie do granatów, brązów, beży i jaśniejszych szarości – brązowy, do czerni, ciemnych szarości – czarny). Jeśli zakładamy zegarek złoty, spinki do mankietów powinny być złote, bądź z elementami złota. Jeśli zegarek jest stalowy z białego złota lub platynowy spinki powinny być w tym samym kolorze, acz niekoniecznie z tego samego materiału. Białe złoto czy stal lub srebro na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie.

Im strój jest bardziej luźniejszy, tym zegarek może być bardziej fantazyjny czy w bardziej sportowym charakterze.

Jeśli zakładamy marynarkę do jeansów i bez krawata, to śmiało możemy sobie pozwolić na więcej, sportowy zegarek na stalowej bransolecie czy odważniejszy kolor tarczy będzie jak najbardziej na miejscu.

Na przeciwległym końcu skali są stroje plażowe, luźne i wakacyjne. Widok mężczyzny na brzegu basenu w kąpielówkach, mającego na ręku zegarek na skórzanym pasku, choćby był to Patek Philippe jest równie niestosowny jak noszenie nurkowego Casio w grubej gumowej obudowie do garnituru.

Na wczasy polecam zegarki wodoszczelne minimum do 100m (wodoszczelność i wodoodporność jest zawsze opisana, używa się określeń w metrach od 30 do 1000 i więcej co oznacza, że zegarek jest odporny na zachlapania lub można w nim nurkować nawet na bardzo duże głębokości bez obawy jego uszkodzenia czy zalania wodą), na pasku z kauczuku, wodoodpornych materiałów czy bransolecie. Czasem przydają się też wskazania czasu drugiej strefy czasowej. Gama kolorów dowolna, świetnie wyglądają żywe barwy jak pomarańcz, czerwień, żółty czy granatowy.

Producenci zegarków oferują tak szeroką gamę modeli, wykorzystując wszelkie dostępne materiały (również tak różne jak drewno, magnez, tytan, ceramikę czy fragmenty stali z wraku Titanica) we wszelkich możliwych kształtach (owale, kwadraty, prostokąty, półkule) i kolorach tarcz i pasków, że każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno pod kątem ceny, upodobań czy potrzeb ale także hobby. Istnieją zegarki związane z lotnictwem, formułą 1, golfem, kosmonautyką czy jachtami. Nawet posiadacze konkretnych marek samochodów znajdą coś związanego ze swoim ulubionym autem.

Podsumowując, umiar jest bardzo wskazany i nie chodzi o to, aby zegarek był jak najdroższy, bo wtedy jest najlepszy. Lepiej mieć skromniejszy zegarek a dobrze współgrający z ubiorem niż odwrotnie i lepiej nie mieć żadnego niż podróbkę.

Zapisz się do newslettera

Cyklicznie wysyłamy zbiór najciekawszych artykułów i wpisów z forum. Obiecujemy - zero spamu, same konkrety.