Zegarki Vintage. Od czego zacząć?

  • Autor: Katarzyna Pajkowska
  • /
  • Dodano: 15.11.2016
  • /
  • Kategoria: Porady dla kupujących
  • /

Pojęcie "vintage" w zasadzie nikomu nie jest obce, a w przypadku zegarków określa te, wyprodukowane ponad trzydzieści pięć lat temu. Inaczej jest w przypadku zegarków "retro", te produkowane są obecnie a jedynie nawiązują stylistyką do mody sprzed lat. W nowym cyklu poświęconym zegarkom "vintage", omówimy różne kwestie związane z tą tematyką.

Zegarki Vintage to przede wszystkim historia, jaką za sobą niosą. W latach 1970-1980 branża zegarkowa przechodziła poważny kryzys, spowodowany „zalewem” rynku przez tanie, zegarki kwarcowe, z tego powodu wiele manufaktur ogłosiło upadłość i zaprzestało produkcji, a ich zegarki są dzisiaj obiektem wielu dyskusji, pytań oraz zakochanych w nich oczu.

Można więc pokusić się o stwierdzenie, że wszystkie zegarki wyprodukowane przed 1980 rokiem należało by zaliczyć do zegarków Vintage, nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to kiedy dokładnie zegarek staje się zegarkiem Vintage, a kiedy nie.

Często określenie Vintage kojarzy nam się z niską ceną danego przedmiotu, jednak w przypadku zegarków sprawa ma się następująco: najprostszy zegarek Vintage możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych, ale jeżeli chcemy nabyć czasomierz sygnowany logiem znanej i prestiżowej firmy, lub by miał jakieś dodatkowe komplikację, to jego cena może osiągnąć taki sam pułap jak, w przypadku nowego zegarka wyniesionego z salonu jubilerskiego.

Zegarki rządzą się też bardzo prostą regułą - już po wyjściu z salonu, zegarek traci na wartości i niestety będzie tracił z każdym rokiem coraz bardziej, aż do momentu kiedy fabryka przestanie je produkować. Wtedy zaczynają być towarem coraz rzadszym i  następuje zwrot - zegarek mniej lub bardziej zaczyna zyskiwać na wartości. Należy jednak pamiętać, że na moment kiedy cena zegarka znów zacznie rosnąć należy poczekać i to często bardzo długo.

Kiedy już kupujemy zegarek Vintage, w dobrym stanie, na dobrym chodzie i sygnowany logiem dobrej firmy, możemy to nazwać inwestycją, zwłaszcza kiedy jego cena była odpowiednia do jego technicznego stanu zachowania.

Istnieje dość sporo zegarków stylizowanych na zegarki Vintage, jednak wygląd tego prawdziwego, jest nie do podrobienia. Zmieniają się style i wygląd zegarków, wiele zegarków ma swoje niepowtarzalne cechy, jak kształt i kolor szkiełka, kształt koperty, wskazówek czy indeksów na tarczy. Kupując zegarek Vintage przyjrzyjmy się im uważnie. Przyjrzyjmy się też wszystkim „znakom charakterystycznym” firmy z okresu produkcji interesującego nas zegarka.

Zegarki Vintage poza historią jaką za sobą niosą, mają jeszcze jeden niepowtarzalny atut - ich unikatowość. Wchodząc bowiem do centrum handlowego, nie mamy szans na znalezienie czegoś, czego nie moglibyśmy wypatrzeć u naszego znajomego. I tu z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju lombardy, bazary, aukcje internetowe, sklepy second hand, niekiedy też warsztaty zegarmistrzowskie.

Zanim jednak wybierzemy się na zakupy warto dowiedzieć się czegoś na temat zegarków, starych manufaktur lub konkretnych interesujących nas zegarków na przykład do nurkowania czy tych dla pilotów, warto też mieć jakieś rozeznanie w cenach, porównując stan zegarka z ceną jaką może osiągnąć, zwłaszcza kiedy zakup dość mocno nadszarpnął by nasz budżet. W obu przypadkach warto zaczerpnąć porady u zegarmistrza, oraz poszukać pomocy online.

Można też skontaktować się z producentem (o ile takowy jeszcze istnieje) gdyż wielu z nich prowadzi dość bogatą ewidencję wszystkich swoich produktów, dzięki której dokładnie będziemy mogli określić np. datę produkcji. Możliwe jest że za niewielką opłatą dostaniemy cały wyciąg z archiwum, skąd dowiemy się o ilości wyprodukowanych sztuk, kraju przeznaczenia i numerze kalibru.

Przy zakupie zegarka Vintage, najważniejszą kwestią na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest jakość pracy mechanizmu zegarka, bądź nasz przyszły wkład w jego uruchomienie. Jeśli zegarek jest na dobrym albo przynajmniej jakimkolwiek chodzie,  to już jest dobrze.

Zakładając oczywiście że wiemy, że jest to oryginalny zegarek, powinniśmy w drugiej kolejności zwrócić uwagę na jego zewnętrzny stan techniczny. Takie stare zegarki rządzą się swoimi prawami, i należy im wybaczyć niewielkie ryski, schodzenie i przetarcia złoceń, rysy na szkle czy defekty koperty. Te niewielkie uszkodzenia możemy usunąć, ale pamiętajmy-nie zawsze jest to opłacalne, czasami łatwiej będzie je po prostu polubić i się z nimi zaprzyjaźnić.

Niekiedy jednak zegarek jest w tak opłakanym stanie że nie możemy tego zaakceptować a jego naprawa jest już niemalże niemożliwa, często jest tak w przypadku zegarków z unikatowym kształtem szkiełka, które jest już niedostępne na rynku, albo z elementami mechanizmu, których nawet najstarsi zegarmistrzowie nie posiadają w czeluściach swoich warsztatowych zapasów.

Moda i trendy, przez nią kreowane są zmienne, jednak piękno, klasa i indywidualizm wciąż towarzyszą naszemu życiu, nieprzerwanie od zarania dziejów, zegarek który, kiedyś uważany był za męski dziś z dumą noszą kobiety a zegarki które dziadek wrzucił do szuflady, wracają do łask i na nasze nadgarstki.

W tematyce zegarków Vintage przygotowujemy dla Państwa kolejne opracowania, poruszające między innymi kwestię polskiego rynku zegarków Vintage, tak by mogli Państwo wystarczająco zgłębić swoją wiedzę w tej dziedzinie. 

Autorami zdjęć są : Piotr Ratyński, Tutusz, Chronofil, Yelon, Zbysze, Tomasz Bożys