The Fifth Element - niezwykły projekt MB&F oraz L’Epée 1839

  • Autor: Katarzyna Pajkowska
  • /
  • Dodano: 20.03.2018
  • /
  • Kategoria: Nowości
  • /

The Fifth Element jest niezwykłą stacją meteorologiczną, która umożliwia bardzo dokładną prognozę pogody, dzięki wykorzystaniu 4 elementów: barometru, termometru, wilgotnościomierza i oczywiście zegara.

Wszystkie elementy łączą się w statku-matce, tworząc niezwykle piękny, ale i duży obiekt. Twórcami tego niezwykłego przedmiotu są L'EPEE 1839 -  produkujący zegary od ponad 175 lat oraz MB&F, który w 2015 roku świętował 10-lecie istnienia a znany jest z wyjątkowych i futurystycznych czaso-maszyn.

Przyjrzyjmy się jednak bliżej czterem wymiennym elementom składającym się na cały obraz Piątego Elementu:

Element zegara

Ponieważ prognozowanie pogody opiera się na szybkości zmian w czasie,wskazanie dokładnego czasu jest obowiązkowe do obserwacji meteorologicznych. W przypadku Piątego Elementu L'Epée 1839 przeprojektował swój 8-dniowy zegar, aby zmaksymalizować jego przejrzystość.

Element barometru

Mierzenie ciśnienia powietrza jest podstawą przy prognozowaniu pogody: zwiększenie ciśnienia powietrza zapowiada nadejście dobrej pogody, z kolei zmniejszenie ciśnienia zwiastuje niepogodę.

Element higrometryczny

Element, którego zadaniem jest pomiar zawartości pary wodnej zawartej w powietrzu; wyświetla ją jako procent maksymalnej ilości wilgoci, która może pojawić się w danej temperaturze.

Element termometru

Termometry nie mierzą po prostu temperatury, ale średnią energię kinetyczną substancji: im wyższa temperatura, tym wyższa energia. Termometr jest zasadniczo wskaźnikiem rezerwy mocy energii w otaczającej nas atmosferze.

Piąty Element zajmuje się poważną stroną prognozy pogody z dodatkiem radosnej nuty fantazji. Dzięki L'Epée 1839, która opanowała produkcję precyzyjnych skomplikowanych krzywych i okręgów w kręgach, które tworzą dużą strukturę. Ponad 500 pojedynczych elementów tworzy statek macierzysty i jego wymienne elementy.

Jest jeszcze jedna funkcja, którą MB&F potajemnie wplata w swoje maszyny: zdolność do wywołania uśmiechu. W przypadku Piątego Elementu rola ta trafia do Rossa: dzięki własnoręcznemu ruchowi sterowanemu powietrzem pilot obcy obraca się wokół kokpitu UFO sprawdzając, czy niebo jest wolne od chmur i wrogich najeźdźców.

Piąty element jest dostępny w 3 limitowanych edycjach po osiemnaście sztuk w kolorze czarnym, srebrnym i niebieskim.