The Fifth Element - niezwykły projekt MB&F oraz L’Epée 1839

  • Autor: Katarzyna Pajkowska
  • /
  • Dodano: 20.03.2018
  • /
  • Kategoria: Nowości
  • /

The Fifth Element jest niezwykłą stacją meteorologiczną, która umożliwia bardzo dokładną prognozę pogody, dzięki wykorzystaniu 4 elementów: barometru, termometru, wilgotnościomierza i oczywiście zegara.

Wszystkie elementy łączą się w statku-matce, tworząc niezwykle piękny, ale i duży obiekt. Twórcami tego niezwykłego przedmiotu są L'EPEE 1839 -  produkujący zegary od ponad 175 lat oraz MB&F, który w 2015 roku świętował 10-lecie istnienia a znany jest z wyjątkowych i futurystycznych czaso-maszyn.

Przyjrzyjmy się jednak bliżej czterem wymiennym elementom składającym się na cały obraz Piątego Elementu:

Element zegara

Ponieważ prognozowanie pogody opiera się na szybkości zmian w czasie,wskazanie dokładnego czasu jest obowiązkowe do obserwacji meteorologicznych. W przypadku Piątego Elementu L'Epée 1839 przeprojektował swój 8-dniowy zegar, aby zmaksymalizować jego przejrzystość.

Element barometru

Mierzenie ciśnienia powietrza jest podstawą przy prognozowaniu pogody: zwiększenie ciśnienia powietrza zapowiada nadejście dobrej pogody, z kolei zmniejszenie ciśnienia zwiastuje niepogodę.

Element higrometryczny

Element, którego zadaniem jest pomiar zawartości pary wodnej zawartej w powietrzu; wyświetla ją jako procent maksymalnej ilości wilgoci, która może pojawić się w danej temperaturze.

Element termometru

Termometry nie mierzą po prostu temperatury, ale średnią energię kinetyczną substancji: im wyższa temperatura, tym wyższa energia. Termometr jest zasadniczo wskaźnikiem rezerwy mocy energii w otaczającej nas atmosferze.

Piąty Element zajmuje się poważną stroną prognozy pogody z dodatkiem radosnej nuty fantazji. Dzięki L'Epée 1839, która opanowała produkcję precyzyjnych skomplikowanych krzywych i okręgów w kręgach, które tworzą dużą strukturę. Ponad 500 pojedynczych elementów tworzy statek macierzysty i jego wymienne elementy.

Jest jeszcze jedna funkcja, którą MB&F potajemnie wplata w swoje maszyny: zdolność do wywołania uśmiechu. W przypadku Piątego Elementu rola ta trafia do Rossa: dzięki własnoręcznemu ruchowi sterowanemu powietrzem pilot obcy obraca się wokół kokpitu UFO sprawdzając, czy niebo jest wolne od chmur i wrogich najeźdźców.

Piąty element jest dostępny w 3 limitowanych edycjach po osiemnaście sztuk w kolorze czarnym, srebrnym i niebieskim.

Inspiracja i design

Założyciel MB&F, Maximilian Büsser, długo szukał dla siebie pięknej, zabytkowej stacji pogodowej, ale nigdy nie mógł znaleźć dokładnie tego, czego szukał. Wraz z ówczesnym stażystą Stefano Panterotto rozpoczął więc pracę nad własną- spełniającą wszystkie wymogi i oczekiwania. Piąty element to połączenie fantazji z klasycznymi filmami o UFO, książkami i komiksami z lat 50.- 60. ze stacjami pogodowymi na biurko, które były popularne, zanim prognozy pogody stały się dostępne na naszych telefonach.

Chociaż Piąty Element w całości ma być większy niż jego poszczególne elementy, każdy z nich musiał sam w sobie być silną samodzielną jednostką: zespół zidentyfikował i zrozumiał każdy element, ich historie i sposób przedstawienia w bardzo oryginalny sposób bez ukrywania cech mechanicznych.

Po zdefiniowaniu czterech elementów następnym krokiem był projekt Piątego Elementu. Różne struktury i kształty zostały wypróbowane i przetestowane, w tym konfiguracja pionowa, przed zatwierdzeniem ostatecznej wersji. Nawet wtedy proces nie został zakończony, ponieważ pierwszy prototyp wyglądał na zbyt przestarzały dla MB&F, więc został jeszcze raz poprawiony.

Realizacja projektu według L'Epée 1839

Po sprawdzeniu etapu projektowania odpowiedzialność za uczynienie Piątego Elementu rzeczywistością przypadła L'Epée 1839, produkującej wysokiej klasy zegarki w Szwajcarii.

Elementy tworzące złożone ramy łuków okręgów i tworzących strukturę Piątego Elementu musiały być frezowane z litego bloku mosiądzu, co skutkowało wieloma godzinami pracy. Mimo dużej masy udało się uzyskać wizualnie lekką i otwartą ramę, przy czym można poczuć solidność i jakość konstrukcji.

Każdy z czterech elementów składa się z zewnętrznej obudowy zawierającej główny przyrząd każdego modułu i może być umieszczony na strukturze piątego elementu. Cztery elementy - zegar, barometr, higrometr i termometr - są nie tylko wymienne, ale mogą też stanowić oddzielne elementy, powracające do statku-matki, gdy jest to potrzebne.

Oprócz 8-dniowego zegara u góry piątego elementu L'Epée stworzył drugi niezależny mechanizm zegarowy podparty na łożyskach w podstawie i aktywowany za pomocą przycisku. To rozpoczyna lot obcego pilota, który powoli obraca się wokół statku-matki, jakby ciągle skanując niebo, zarówno pod kątem złej pogody, jak i wrogich najeźdźców.

W sercu piątego elementu bije ruch zegara, opracowany specjalnie dla tego projektu przez L'Epée, w oparciu o jego wspaniały 8-dniowy mechanizm. Dzięki obróceniu elementów zegara o 90 stopni możemy podziwiać pracę mechanizmu w pełnym wymiarze, nawet gdy zostanie on zadokowany w statku-matce. Mechanizm zegara wyposażony jest w system ochrony, mający na celu zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia, gdy element jest przesuwany lub przenoszony.

Zwykle to niewielki rozmiar elementów zegarka, sprawia, że ​​są one tak trudne do wyprodukowania i ręcznego wykończenia z dużą precyzją. W przypadku Piątego elementu było odwrotnie, ponieważ jego stosunkowo duża średnica utrudniała produkcję i dekorację. Ręczne polerowanie drobnych części zegarka jest trudne, ale blednie w porównaniu z ręcznym wykończeniem stosunkowo dużych powierzchni na elementach tworzących Piąty Element. Obrotowa podstawa stanowiła nie lada wyzwanie, trudno jest bowiem pozyskać odpowiednie łożysko, o wielkości i sile potrzebnej do podparcia znacznej masy, a jeszcze trudniej znaleźć na tyle precyzyjny element, który sprosta precyzji, wymaganej przy tym projekcie.

Całkowita waga Piątego Elementu to 15 kg, przy 36cm średnicy i 20cm wysokości.