Rakieta. Historia marki.

  • Autor: Przemysław Jóźwiak
  • /
  • Dodano: 11.09.2019
  • /
  • Kategoria: Perspektywa historyczna
  • /

„Ładnych kilka lat temu”, kiedy moja córka chodziła jeszcze do przedszkola, a nie do piątej klasy, zauważyłem, iż rzeczona bawi się nie jedną ze swoich typowych zabawek , a czymś zupełnie innym – uszkodzonym zegarkiem bez szkiełka. Zamieniłem się z nią za cukierka i gdy wczytałem się w napis na tarczy okazało się, iż jest tam napisane „Pакета” (uczyłem się rosyjskiego w sumie z osiem lat i pomimo iż, jak każdy wtedy, nie przykładałem się, to i tak czytać cyrylicę potrafię). Kilka tygodni później byłem już zarejestrowany na forum K.M.Z.i Z.  i dyskutowałem z kolegą Trevilem w temacie z jego rakietami o dostępności części do tychże.

Od tej pory próbuję kolekcjonować wszystkie dostępne modele Rakiet. Tamtą rakietę mam do tej pory, jednak ze względu na nieodwracalne uszkodzenia tarczy i nie najlepszy stan koperty nieco ją zmodyfikowałem – pozbyłem się chromu i obecnie wygląda ona tak. To ta po prawej. Obok niej wersja oryginalna. 

Chciałbym się podzielić wiadomościami na temat pierwszych lat działalności Petrodworcowej Fabryki Zegarków „Rakieta”i w skrótowej formie zaprezentować najciekawsze informacje na temat produkowanych w niej zegarków i mechanizmów. 

Rakieta. Trochę Historii Marki - pierwsze zegarki naręczne z logo ПЧЗ.

Rakieta (ros. Paкeтa) – marka zegarków produkowanych od 1961 roku przez Fabrykę Zegarków Petrodworec w Petersburgu -najstarszą fabrykę w Rosji, założoną przez Piotra Wielkiego w 1721 r. Zegarki Rakieta były produkowane dla ludności cywilnej, jak i Armii Czerwonej. Pierwsze katalogi fabryki pochodzą z roku 1961, są tam wymienione takie marki jak Rossija, Majak, Neva, Rakieta, Pobieda, Petrodworec, Leningrad. Zegarki te posiadają mechanizmy sygnowane logo " ПЧЗ" (ретродворцовый часовый завод - Petrodworcowa Fabryka Zegarków).

Pierwsze dwie cyfry w czterocyfrowym oznaczeniu radzieckich zegarków określają średnicę mechanizmu w milimetrach, kolejne dwie rodzaj mechanizmu, np. 01 to werk posiadający jedynie wskazanie minuty i godziny, 02 dodatkowo posiadający boczny ( lub dolny ) sekundnik, 03 jak poprzednik, lecz wyposażony w mechanizm antywstrząsowy na osi balansu, 09 to mechanizm posiadający wskazanie minuty i godziny oraz centralnie umieszczony sekundnik oraz antywstrząsowe zabezpieczenie osi balansu.

Wymienione Marki bazują na trzech podstawowych mechanizmach;

A) 2609 - Rossija, Rakieta - jest to mechanizm z centralną sekundą produkowany w ZSRR wyłącznie w tej fabryce i wyróżniający się charakterystycznym trójkątnym mostkiem;

  

B) 2609 – Leningrad – mechanizm produkowany początkowo w każdej radzieckiej fabryce zegarków i będący modyfikacją 2603

 

C) 2603-Majak, Neva, Rakieta, i Cvet - mechanizm ten jest najpopularniejszym w tamtym okresie w ZSRR, posiadał mały sekundnik umieszczony poniżej osi wskazówek minutowej i godzinowej.

   

Jego uboższą odmianą był 2602, który pozbawiony był mechanizmu antywstrząsowego na osi balansu, przez co był bardziej awaryjny - bazowała na nim głownie Pobieda.

  

Inną odmianą mechanizmu był werk 2601 oparty początkowo wyłącznie na 2603; mechanizm ten posiadały dwa zegarki z tamtego okresu; - Rakieta i Petrodworec, obydwa w wersji dla osób niewidomych. Były pozbawione sekundnika i posiadały otwieraną klapkę ze szkiełkiem, wskazówki były grube, natomiast tarcza posiadała wypukłe oznaczenia godzin, które łatwo można było wyczuć dotykiem.

  

Wszystkie zegarki opisane powyżej pochodzą z pierwszego okresu produkcji, gdy fabryka nie posiadała jeszcze nazwy Rakieta, natomiast tak nazywał się jeden z wielu modeli czasomierzy przez nią produkowanych. Przemysł zegarmistrzowski Związku Radzieckiego był w tym okresie przedstawiany społeczeństwu jako wielki sukces we współzawodnictwie z kapitalistycznym, zachodnim systemem gospodarczym. Informowano społeczeństwo, iż wśród podstawowych celów, do których osiągnięcia zmierza strategia ZSRR jest nieustanne podnoszenie poziomu materialnego i duchowego życia narodu. Wszystkie zegarki, jak można zobaczyć na załączonych fotografiach, są stworzone w podobnej stylistyce. Wszystkie dzielą miedzy siebie trzy typy kopert chromowanych i złoconych, a także mają podobne lub identyczne tarcze różniące się tylko napisem na tarczy jak np. Rakieta, Pobieda, czy Majak. Można powiedzieć, że taka jedność w pozornym zróżnicowaniu stanowi odniesienie do społeczności ZSRR, w którym mieszkało wiele różnych grup etnicznych. Każdy obywatel ZSRR miał własną przynależność, wybieraną przez jego rodziców w chwili gdy ukończył szesnaście lat. Jeśli opiekunowie lub rodzice nie zgłosili w urzędzie przynależności swego potomka do jednej ze stu grup etnicznych, to dziecko automatycznie otrzymywało przydział do narodu Rosyjskiego.

Na zakończenie dodam tylko, iż nie jest możliwe zebranie wszystkich modeli i wersji rakiet, gdyż było ich tak wiele , że nawet pan Александр Бродниковский – były pracownik fabryki i miłośnik marki, posiadający niebywale okazałą kolekcję, nie posiada wszystkich egzemplarzy. Jednakże, jak przystało na miłośnika marki, oczywiście próbuję.

W przyszłości chciałbym  podzielić się swoją pasją i skrobnąć coś na temat wydania na świat nowej wersji rakiety, czyli o początkach zegarków, które są produkowane w mniej lub bardziej zmienionej formie do dziś, a więc o rakietach z werkiem 2609. H i 2609 HA.

Pozdrawiam wszystkich, którzy wytrwali do końca tej lektury .