Jak kupować i nie zwariować? Czyli o wojnie zegarki kontra portfel.

  • Autor: Katarzyna Pajkowska
  • /
  • Dodano: 27.11.2016
  • /
  • Kategoria: Porady dla kupujących
  • /

Zastanawialiście się kiedyś czy prawdą jest że, po zrobieniu pierwszego tatuażu od razu chce się zrobić następny? A może sami macie ich kilka? W prawdzie tatuaże zostają z nami na całe życie (a zegarki niekoniecznie) to istnieje pewne podobieństwo, że tak jak z tatuażem - niedługo po pierwszym zapragniemy kolejnego.

Zegarki, są dobrem luksusowym, a co za tym idzie mogą być bardzo kosztownym hobby, mocno nadwyrężając nawet pokaźny portfel. Wielu zna to uczucie kiedy zegarek śni się po nocach bądź zajmuje myśli w dzień ale, widząc stan porfela, zasobność waszej kolekcji i wyraz twarzy żony/męża, musi odmówić sobie przyjemności posiadania kolejnego zegarka. W takich sytuacjach warto zastosować się do kilku porad, dzięki którym wasze hobby nie obciąży aż nad to domowego budżetu.

Zmiana paska

Zmiana obecnego paska to pierwszy krok ku odświeżeniu kolekcji i nadaniu zegarkowi innego charakteru i nowego wyglądu. Najlepiej jeśli pasek jest mocowany do koperty przez standardowe teleskopy, umożliwiające jego łatwą, szybką i samodzielną zmianę. Paski to zdecydowanie mniejszy wydatek niż kolejny zegarek, i będziemy mogli go dowolnie wymieniać, dostosowywując zegarek do okoliczności.W kwestii doboru pasków i bransolet mamy naprawdę spory wybór, począwszy od tego czy wybieramy tę pierwszą czy drugą opcję. Jeśli do tej pory Tissota zdobiła czarna matowa skóra krokodyla, warto zastanowić się nad brązową błyszczącą jaszczurką pasującą do indeksów, albo by na Omegę Speedmaster znów powróciła metalowa bransoleta. Jeśli sami nie wiemy na co się zdecydować, zapytajmy o zdanie internautów wstawiając zdjęcie zegarka z obecnym paskiem na forach i portalach społecznościowych. Podczas gdy bransoleta znacznie lepiej znosi upływający czas, zużycie paska jest znacznie szybsze, a żaden zegarek nie będzie się dobrze prezentował na zniszczonym i znoszonym pasku. Nie doprowadzajmy więc paska do stanu agonalnego, zainwestujmy w paski w najbardziej typowych rozmarach (18-24 mm), i cieszmy się za każdym razem inną wersją tego samego zegarka.

Wiele oryginalnych pasków może osiągać cenę nawet kilkuset złotych, podczas gry naprawdę istotne znaczenie może mieć jedynie klamra spinająca paski. Jeśli pasek mocowany jest na standardowe teleskopy, niema potrzeby przepłacania za ten oryginalny który, jakością nie koniecznie przewyższa te znanych producentów pasków, a jedynie czym różni się od pozostałych jest nazwa firmy wytłoczona od wewnętrznej (i tak żadko widzianej) strony. Aby nie przepłacać za paski najlepiej udać się do sklepu i zakupić pasek znanej firmy produkującej paski lub udać się do strapmakera.

Zrób to sam

Istnieje wiele poradników dotyczących tego jak samodzielnie naprawiać zegarek począwszy od czyszczenia, po przez samodzielne zakładanie wskazówek i przełożenie całego mechanizmu zegarka. W łatwy sposób możemy przywrócić dawny blask zegarka, o ile oczywiście nie wymaga on wizyty u specjalisty, któremu zdarza się usłyszeć od klienta " to nie mój zegarek", po usunięciu kurzu spod szkła i delikatnym przetarciu zegarka. Trzeba jednak pamiętać by nie mierzyć siły na zamiary, i cenniejsze czasomierze, powierzyć w ręce zaufanego zegarmistrza.

Zamówienia zbiorcze

Mając w swojej kolekcji kilka zegarków o tej samej szerokości paska, zamawiając paski bądź inne akcesoria przez internet warto poszukać kogoś kto tak jak my szuka paska dla siebie i chciałby podpiąć się pod nasze zamówienie. Takie zamówienie może obniży cenę samego towaru (-20% przy zakupie 5 pasków), i koszty samej wysyłki. Również udając się do zegarmistrza lepiej zabrać kilka czasomierzy, i zrobić ze wszystkimi na raz porządek, dzięki czemu możemy uzyskać niższą cenę. 

Obserwowanie ofert sprzedaży

Szukając ofert na aukcjach internetowych często możemy odnieść wrażenie że coś jest zbyt piękne by mogło być prawdziwe i, niestety często nie mylimy się w tej materii. Kupując coś co jest niemożliwe do nabycia za taką cenę musimy liczyć się z tym że produkt w rzeczywistości bardzo różni się od tego ze zdjęcia, i zamiast super oszczędności mamy w rękach bubel z którym, sami nie do konca wiemy co zrobić. Kiedy mamy wątpliwośći najlepiej znów zwrócić się do zaprzyjaźnionego zegarmistrza oraz internautów, którzy mogli mieć już doczynienia z danym sprzedawcą, i ostrzec nas przed zakupami u niego. Kiedy tylko mamy wątpliwości uczciwi sprzedawcy nie bądą mieli problemu z odpowiedzią na nasze pytania, więc nie wstydźmy się pytać bo może się okazać że sam sprzedawca nie zdaje sobie sprawy jakim czasomierzem dysponuje i jaką cenę faktycznie mógł by za niego osiągnąć. Najczęściej w takich sytuacjach los uśmiecha się do kupującego i może nabyć wymarzony zegarek w bardzo atrakcyjnej cenie. Jeśli mamy już wypatrzony pewny model warto skorzystać z opcji mailowych powiadomień o nowych ofertach sprzedaży, zawierających interesującą nas frazę. Stały kontakt z zegarmistrzami, lombardami i sprzedawcami może też przyczynić się do powiększenia naszej kolekcji za niewygórowaną cenę. Pomijając fakt że zegarmistrz i handlarz mogą posłuzyć nam dobrą radą, odnośnie konkretnej oferty sprzedaży, sami też mając na uwadze to czego szukamy mogą przygotować dla nas specjalną ofertę i zaproponować bardzo korzystną cenę. 

Znajdź swojego zegarmistrza

Dla kolekcjonerów zaprzyjaźniony zegarmistrz jest jak największy skarb i najlepszy przyjaciel. Mało kto tak jak zegarmistrz ma odpowiednią wiedzę do tego by odpowiedzieć na nurtujące nas pytania. Większość zegarmistrzów chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, a dobre układy z zegarmistrzem mogą zaowocować wieloma korzyściami. Nie każdy zegarmistrz jest od wszystkiego i wszystko robi z takim samym zapałem, chęcią i skutkiem, jednak spora grupa zegarmistrzów to ludzie z prawdziwą pasją do tego co robią.

Kontakt na forach

Fora internetowe to prawdziwa skarbnica wiedzy jeśli chodzi o kolejny zakup. Jeśli nie jesteśmy pewni autentyczności zegarka, zgodności z opisem, lub ceny jaką oferuje sprzedający, albo po prostu chcemy dowiedzieć się czegoś więceje o firmie, dacie produkcji, metodach produkcji i szukamy informacji na ten temat, wysłanie pytania na forum będzie najlepszą opcą. Często forumowicze mogą uratować nas przed nieudanym zakupem lub nakierować na bardziej atrakcyjną ofertę, służąc radą i swoim doświadczeniem. Najważniejsze jednak to dokładne określenie tego jakiej wiedzy poszukujemy i wstawienie odpowiednich zdjęć, zwłaszcza zdjęć mechanizmu, serca zegarka które jest najważniejsze, tylko dzięki dobrym zdjęciom inni użytkownicy będą mogli potwierdzić jego autentyczność lub jej brak. Nie ma możliwości żeby mechanik widząc zdjęcie blach samochod mógł określić jego stan, i tak samo jest z zegarkami, tylko jeśli zobaczymy pracujący silnik możemy odnieść się do danego zegarka. Forum to przede wszystkim wymiana swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i wiedzą, nim wybierzemy się na łowy warto poszukać jakie informację przekazują forumowicze między sobą odnoście pory kiedy najlepiej się pojawić, cen jakie zegarki mogą osiągać oraz tego że sprzedawca stojący jako trzeci od bramy tak naprawdę ma lepsze zegarki niż te które prezentuje, i należy z nim zagadać by zobaczyć bardziej bogatą ofertę. 

Postaw na second-hand

Zegarki zaraz po wyjściu z salonu sprzedaży znacznie tracą na wartości, z tego powodu warto wziąć pod uwagę zakup zegarka z drugiej ręki, zamiat nowego modelu prosto z salonu jubilerskiego. Bardzo często zegarki z drugiej ręki to nietrafione prezenty, podarowane na przykład przez byłego narzeczonego/narzeczoną, albo takie które przeleżały w szufladzie kilka lat, a właściciel woli przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży na coś innego. Często zegarek z drugiej ręki jest już po gwarancji producenta, jednak kupując od zaufanego sprzedawcy możemy liczyć na jego gwarancję. Jeśli oferta sprzedaży jest bardzo atrakcyjna lecz sprzedawca zaznacza że należało by wymienić szkło zegarka, bądź kopercie przydał by się mały lifting po przez jej wypolerowanie, nie zniechęcajmy się kosztami takiej naprawy gdyż może się okazać że w ogólnym rozrachunku wyjdziemy na tym bardzo korzystnie, a zmiana szkła i paska, sprawi że zegarek może wyglądać prawie jak nowy.

Przy zakupie zegarka vintage, musimy jednak liczyć się z tym że koszt jego naprawy i przywrócenia do porządnego stanu może znacznie przekraczać nasz budżet ponieważ technologia wykonania zegarka oraz użyte do tego części są niedostępne, bądź bardzo kosztowne do sprowadzenia. Jeszcze przez zakupem warto upewnić się czy ktokolwiek będzie w stanie naprawić nasz przyszły czasomierz tak by po jego kupnie nie okazało się że może on jedynie leżeć w szufladzie jako obiekt którego nie da się już uratować.

Handel/ wymiana

Wielu z nas ma swoje „miłostki”, które chciał by zrealizować, wiele takich miłości przeminęło z upływem czasu i dziś już nie goszczą tak często na naszych nadgarstkach. Jeśli dobrze zainwestujemy swoje pieniądze, w zegarek prestiżowej marki, na dobrym chodzie i dobrych walorach wizualnych, w przyszłości może on stać się łakomym kąskiem dla kogoś innego. Sprzedaż bądź wymiana jest prostym sposobem na to by co jakiś czas cieszyć się innym zegarkiem, nie nadwyrężając przy tym naszego budżetu. Jeśli dobrze sprzedamy stary zegarek, który dla nas i tak stał się mało atrakcyjny zyskamy pieniądze na zakup innego, przy czym możemy dołożyć niewielką sumę i kupić coś nieco lepszego. Niesie to za sobą ryzyko, tego czy dobrze sprzedamy zegarek, czy wystawiając go na aukcję osiągnie on wystarczającą cenę, i czy kupując kolejny na pewno mamy to czego szukamy w najlepszej cenie. Jest jeszcze kwestia sentymentu, którego nie możemy nie dopuścić do głosu gdyż zdaża się że po sprzedaży gorzko żałujemy pozbycia się zegarka i szukamy podobnego, który może być już w mniej korzystnej cenie. Po za ryzykiem kwestia handlu i wymiany zegarków wiąże się z poświęceniem dużej ilości czasu na to by śledzić rynek, wyczekać najlepszego na sprzedaż i kupno momentów, pogłębiać swoją wiedzę na forach i stronach internetowych.Kiedy nie mamy tyle czasu by zająć się tym osobiście, warto skorzystać z pośredników jak handlarze i lombardy, wprawdzie muszą oni zarobić swoją marżę za tranakcję. zawsze jednak warto jest się dogadać i ustalić cenę jaką minimalnie my chcemy osiągnąć, a sprzedawca dając upust przyszłemu nabywcy może to zrobić obniżając swój zysk. 

Jeśli szukamy ofert wymiany, lub sami jesteśmy zaintereowani zamianą, na anglojęzycznych stronach szukajmy postów "FT'' bądź "FST" 

Postaw w nieznane 

Kupowanie zegarka tylko ze względu na to że sygnowany jest logiem znanej i prestiżowej firmy nie jest zbyt rozsądnym podejściem. Posiadanie Omegi bo jest Omegą może też być bardzo kosztownym i nie opłacalnym posunięciem. Warto zwrócić uwagę na te mniej znane i prestiżowe firmy, które na przykład nie przetrwały kryzysu w latach 70-80 ubiegłego wieku. Dawniej istniało znacznie więcej manufaktur, o których dziś już mało kto słyszał, a co za tym idzie mogą osiągać niższe ceny ze względu na mniejszą rozpoznawalność, a przez to być bardziej atrakcyjnym zegarkiem ze względu na swoją unikatowość. 

Każdy kto zastanawia się nad zakupem zegarka, mając już ustalony budżet i wybrany jakiś zegarek, powinien zadać sobie najważniejsze pytanie - czy zegarek nam się podoba? Nie ma chyba większego przykładu na rozżutność niż kupić coś a chwile potem stwierdzić ze to nie to czego szukaliśmy. Oczywiście ja jako kobieta mogła bym pochwalić się liczną ilością rzeczy które, kupiłam i ani razu nie założyłam, jednak w przypadku takiego hobby jaki zegarki warto podchodzić bardziej rozsądnie do zakupu, pokrążyć, popytać, przemyśleć.