Polpora - premiera 2 nowych modeli

  • Autor: Konrad Piaszczyński, Tomasz Frąckowiak
  • /
  • Dodano: 3.12.2021
  • /
  • Kategoria: Recenzje i testy
  • /

Mówi się, że do trzech razy sztuka.

Już 2 lata temu otrzymaliśmy zaproszenie na premierę nowego zegarka Polpory, którym był wówczas damski  model Flamingi. Z powodów osobistych nie udało nam się pojawić na tym wydarzeniu. Rok później ominęła nas premiera modeli Zawisza i Kościuszko II.

Gdy dwa tygodnie temu otrzymaliśmy maila z zaproszeniem na kolejną premierę od Pani Aleksandry Budzisz z Manufaktury Polpora, postanowiliśmy, że tym razem nie odpuścimy.
Premiera miała się odbyć 1 grudnia 2021 o godzinie 18:00 w winnicy „Winny Dworek” w miejscowości Górzykowo, niecałe 100km od Leszna, w którym mieszkamy. Tak więc  niezwłocznie potwierdziliśmy naszą obecność i 1 grudnia, po niewielkich komplikacjach po drodze, dotarliśmy do Górzykowa .

W pięknym winnym dworku, sala główna została tak zaaranżowana, aby główną atrakcją byli bohaterowie tego wydarzenia – zegarki. Dwa nowe modele zostały wyeksponowane na beczkach, wśród korków od wina. Całości znakomitego wrażenia dopełniło punktowe światło padające na tegoroczne premierowe modele.

Wydarzenie zaczęło się od krótkiego przedstawienia historii marki Polpora. Następnie Tomasz Cerbiński – właściciel marki Polpora wraz z Aleksandrą Budzisz przedstawili gościom nowe modele – jeden damski, dostępny w 2 wariantach kolorystycznych oraz jeden męski.

Polpora Terra Lux  dostępna w wariancie kolorystycznym Tahiti i Bianco

Polpora Terra Lux to damski zegarek wykonany ze stali szlachetnej, w kopercie o szerokości 34mm. Model ten należy do kolekcji Elementum, nawiązującej do żywiołów. Ten konkretny model z nazwą Terra jest związany z żywiołem ziemi, którą symbolizują umieszczone w miejscach indeksów brylanty. Zegarek, choć o niewątpliwie klasycznym designie, posiada też wiele elementów wyróżniających go spośród wielu damskich zegarków, jak choćby tarczę wykonaną z masy perłowej, bardzo ciekawie zdobiony bezel oraz dodatkową, karbowaną powierzchnię w środkowej części tarczy. Wszystko to zostało zrobione z niebywałą dbałością o szczegóły, a sam projekt jest wyjątkowo dobrze dopracowany, dzięki czemu zegarek od razu sprawia wrażenie luksusowego, jednak bez przesadnego przepychu. Wersja Bianco posiada tarczę z masy perłowej w kolorze białym a Tahiti z masy perłowej w odcieniu ciemno-zielonkawym. Zegarek jest napędzany automatycznym mechanizmem
 Sellita SW-200 w wersji Elabore.
 Cena modelu damskiego w obu wersjach kolorystycznych wynosi 11 790zł.
Każda wersja kolorystyczna jest limitowana do 50 sztuk.

Polpora Denar Chrobrego

Denar Chrobrego to pierwszy zegarek marki Polpora w kopercie wykonanej ze złota. Złota nie byle jakiego, bo 18-karatowego. Masa samego kruszcu wynosi 28 gramów. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że ze wszystkich modeli, jakie dotychczas zostały stworzone w tej zielonogórskiej manufakturze, ten podoba mi się najbardziej. Zegarek został zaprojektowanym w uniwersalnym  rozmiarze. Szerokość  koperty bez koronki wynosi 40,5mm, a jej  grubość to zaledwie 6,4mm. Pozostałą wartość wypełnia wypukłe szkło, które wnosi pozostałe 4,1 mm. Zegarek o grubości 10,5 milimetra bez problemu zmieści się pod mankietem koszuli, dlatego model Denar Chrobrego idealnie spełni rolę zegarka garniturowego. Zegarek napędzany jest ręcznym mechanizmem Sellita SW-210 w wersji Top. Centralną część tarczy stanowi nałożony, przestrzenny wzór nawiązujący do Denaru Chrobrego – jednej z najsłynniejszych monet w historii mennictwa polskiego. To właśnie symbol najsłynniejszej polskiej monety robi największe wrażenie w tym zegarku – wynosi go ponad inne klasyczne zegarki bardziej popularnych producentów zegarków premium. Wszystkie proporcje w tym zegarku są idealne – wskazówki odpowiednio długie, indeksy delikatne ale jednak, bardzo dobrze widoczne. Tarcza - pomimo sporych rozmiarów wzoru na jej środku - nadal pozostaje niezwykle czytelna, nie sprawia wrażenia przeładowanej. Zegarek jest niesamowicie wysublimowany; niczego nie jest za dużo i niczego za mało, gdy założymy mu elegancki pasek będzie w 100% zegarkiem garniturowym, natomiast gdy zmienimy na zamszowy, stanie się znakomitym zegarkiem w stylu casual. Czapki z głów dla osób, które brały udział w projekcie Denara.
   Z przyjemnością nosiłbym ten zegarek na co dzień i dodał go do swojej kolekcji. Niestety cena, ze względu na materiał z jakiego jest wykonana koperta, wynosi bagatela 38 980 zł i jest poza zasięgiem mojego obecnego, zegarkowego budżetu.  Złoty zegarek Polpora Denar Chrobrego jest limitowany do 50 sztuk.

Przy okazji obecności na premierze mogliśmy też nadrobić zaległości i obejrzeć, przymierzyć i sfotografować pozostałe modele marki Polpora, których premiery nas ominęły. Model Flamingi, Kościuszko II oraz Zawisza Czarny.

W trakcie przymiarek okazało się, że model Zawisza Czarny, który na zdjęciach i renderach w internecie nie specjalnie wpasowywał się w mój gust, na żywo wygląda o wiele lepiej i nawet mi się podoba.

Po prezentacji, goście zostali zaproszeni do stołów na uroczystą kolację, w czasie której  były serwowane tradycyjne polskie potrawy oraz wina produkowane  z miejscowych winogron. 
Firma Polpora obchodzi w tym roku 15-lecie istnienia, dlatego na gości po kolacji czekała niespodzianka w postaci dwóch okazałych tortów, stylizowanych na tarcze nowych zegarków.

Myślę, że cały zespół marki Polpora może być w pełni zadowolony i dumny z premiery nowych modeli. Odzew gości był bardzo pozytywny i nie ma co się dziwić. Na mnie nowe modele zrobiły bardzo duże wrażenie. Taka marka jak Polpora wypuszcza na rynek 2-3 modele rocznie. Każdy model zaprojektowany jest z niezwykłym pietyzmem. Dodatkowo zegarki są ściśle limitowane, najczęściej do 50 sztuk.
  Jednak to, co jest najważniejsze i najcenniejsze w tego typu małych produkcjach, to genialnie dopracowany projekt, który od razu daje poczucie, że zegarek został stworzony z pasji i jest małym dziełem sztuki, a nie produktem stworzonym z nastawieniem na zysk.
Cieszę się, że  w Polsce tworzy się takie zegarki. Nasi rodzimi producenci coraz lepiej radzą sobie na rynku, a ich projekty są coraz śmielsze i nadal potrafią wprowadzić coś nowego w tak zapełnionej już przecież przestrzeni jaką jest rynek zegarkowy.

Oficjalna premiera nowych modeli, dla wszystkich zainteresowanych odbyła się o godzinie 16:30 w postaci streamu na facebookowym, oficjalnym profilu Polpory. Jeśli jesteście zainteresowani posłuchaniem o historii marki Polpora oraz  obejrzenia jak zegarki prezentują się w ruchu, to film ze streamu jest  dostępny pod linkiem: https://www.facebook.com/polpora.zegarki/videos/453327219466858