Nowość od BAUME & MERCIER

  • Autor: Na podstawie materiałów prasowych opracowała KP
  • /
  • Dodano: 7.11.2017
  • /
  • Kategoria: Nowości
  • /

W tym roku firma Baume & Mercier ogłosiła współpracę z Indian Motorcycle- pierwszą Amerykańską firmą produkującą motocykle.

Pierwotnie firma nazywała się Hendee Manufacturing Company, powstała w 1897 roku i zajmowała się produkcją rowerów. Założyciel firmy - promotor wyścigów rowerowych i były mistrz tej dyscypliny w 1901 roku zatrudnił Oscara Hedstroma do budowy roweru posiadającego silnik benzynowy. Prace nad pierwszymi rowerami z silnikiem spalinowym zostały zakończone w maju, a jej efektem były budujące reputację firmy mocne, wytrzymałe i wyjątkowo wydajne maszyny.

Pierwszy rower z silnikiem wyposażony w napęd łańcuchowy i jednocylindrowy silnik  został sprzedany klientowi detalicznemu w 1902 roku. W publicznym debiucie wyścigowym Indian Motorcycle wygrał wyścig wytrzymałościowy z Bostonu do Nowego Jorku.

 Od minionych wydarzeń minęło już ponad 115 lat, podczas, których firma wciąż się rozwijała, biła kolejne rekordy, wygrywała wyścigi i unowocześniała swoje maszyny. Teraz świat ujrzał efekt współpracy Baume & Mercier i Indian Motorcycle - The Clifton Club Burt Munro Tribute Limited Edition, wyjątkowy zegarek, któremu udało się uchwycić ducha i uhonorować legendę wyścigów motocyklowych.

Kiedy Burt Munro w 1926 roku kupił rower Indian Motorcycle, był w stanie osiągnąć tylko 55 mil na godzinę. Po spędzeniu następnych 40 lat, modyfikując go w swojej szopie, ówczesny 68-letni dziadek zabrał go do Bonneville Salt w Utah w USA. Tam ustanowił rekordową prędkość 294,5 km / h. Syn Munro, John zauważył, że średnie obliczenia prędkości na oryginalnym certyfikacie rekordu z 1967 r. Były niedokładne i że osiągnięta prędkość wynosiła faktycznie 296,11 km / h. Oficjalny certyfikat został więc poprawiony 47 lat później i ustanowił rekord najszybszego przejazdu motocyklem Indian, który wciąż nie został pobity.

Składając hołd tym wydarzeniom Baume & Mercier zaprojektował jedyny w swoim rodzaju zegarek. Burt był człowiekiem o skromnych środkach i zbudował swój rekordowy pojazd przy użyciu podstawowych narzędzi, a nawet w ciągu 40 lat stworzył własne części do silników z odzyskanego metalu. Ten oficjalny zegarek Indian Motorcycle może być dumnie noszony, aby przypomnieć użytkownikowi, że wszystko jest możliwe z wystarczającą determinacją.

Zegarek jest ograniczony do 1967 sztuk a w jego wyglądzie znajdziemy wiele nawiązań do Munro i jego legendarnego motocykla. Do najbardziej widocznych należy duża, żółta plakietka "numer 35" w subtarczy chronografu na godzinie 9, w której znajduje się ulubiony kolor Munro i numer wyścigowy na jego kultowym rowerze. Kolor paska z cielęcej skóry to odcień vermillionu, który jest łatwo identyfikowany z indyjskimi motocyklami. Dodatkowo kursywne „I” indyjskiego logo stanowi przeciwwagę do klasycznych, prostych wskazówek chronografu. Piaskowane wykończenie srebrnej tarczy (z podciętymi subdialami) ma na celu przywołanie powierzchni Bonneville Salt Flats a czarna skala tachometru wokół pierścienia nie tylko wzmacnia ducha wyścigów, ale podkreśla numer 184 na cześć rekordowej jazdy Munro 184 mph.

Kolejnymi atutami zegarka jest jego koperta wykonana z polerowanej stali (średnica 44 mm) oraz zastosowanie odpornego na zarysowania szafirowego szkła. Zakręcany dekiel ma wygrawerowany wizerunek indyjskiego nakrycia głowy firmy motocyklowej oraz numer wybranego egzemplarza. Kalendarz został schowany w subtarczy na godzinie 6 a wszystkie wskazówki zostały pokryte zieloną emulsją Super-LumiNova. Mechanizm napędzający zegarek to ETA Valjoux 7750, z automatycznym naciągiem sprężyny, wyposażony w 25 kamieni szlachetnymi, częstotliwością 28,800 Vph i rezerwą mocy 48 godzin. Mechanizm ma wbudowany chronograf, który w połączeniu ze skalą tachometru można wykorzystać do rejestrowania prędkości. Do zegarka dodatkowo dołączony jest również czarny pasek z cielęcej skóry z beżowym szwem.

Co o współpracy mają do powiedzenia dyrektorzy i prezesi obu firm?

"Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Baume & Mercier, aby świętować dziedzictwo Burt Munro. Baume & Mercier i Indian Motorcycle są kultowymi markami o bogatej historii. Dzielimy się wieloma wartościami i cieszymy się, że możemy wspólnie pracować nad uznaniem 50. rocznicy rekordu prędkości na ziemi. "
- Steve Menneto, prezes Motorcycles w Polaris Industries Inc.

 "Baume & Mercier jest bardzo dumny i zaszczycony, że składa hołd Legend Burt Munro. Jego pasja do szybkości zignorowała granice i stworzyła legendę, która pozostaje do dziś. Jego duch, niezrównana determinacja i legendarny optymizm były wyjątkowym źródłem inspiracji dla Baume & Mercier. Ta limitowana edycja Curtona Club Burt Munro Tribute uosabia człowieka i jego marzenie, aby legenda była ostatnia. "
- Alain Zimmermann, dyrektor generalny Baume & Mercier