Za co kochamy Seiko?

  • Autor: Katarzyna Pajkowska
  • /
  • Dodano: 13.09.2017
  • /
  • Kategoria: Porady dla kupujących
  • /

Za każdym razem wchodząc na fora internetowe, można odczuć jego obecność, nieomal zawsze jest odpowiedzią na pytanie „co kupić za xxx”. Jest jak mister Polski, zaraz po wyborach- trochę nachalnie promowany i ukazywany jako najlepszy z najlepszych, jednak nie on Polski, lecz Japoński. Co sprawia, że Seiko, wzbudza takie emocje? Za to tak naprawdę go kochamy i dlaczego jest odpowiedzią na wszystko?

Za historię. Marka została założona przez zaledwie 22-letniego przedsiębiorcę Kintaro Hattori, który początkowo zajmował się naprawą zegarów i zegarków w Japonii. Jedenaście lat później (1892 rok) założył pierwszą fabrykę „Seikosha”, produkującą zegary. Każdy kolejny etap rozwoju marki, był wyprzedzeniem konkurencji co najmniej o krok milowy, tak w wprowadzonych innowacjach, ilości produkowanych egzemplarzy jak i jakości wyrobów.

Za innowacyjność. Seiko ma na swoim koncie wiele innowacyjnych i przełomowych rozwiązań, które można wymieniać bez końca: począwszy od wprowadzenia na rynek zegarków kwarcowych, wyposażonych później w takie funkcje jak chronograf czy zegar z wyświetlaczem analogowym. W dorobku firmy jest również zegarek umożliwiający oglądanie telewizji, pierwszy w swoim rodzaju zegarek z możliwością przechowywania danych, nagrywania dźwięków czy w końcu pierwszy na świecie zegarek kwarcowy automatycznie generujący energię (Kinetic), oraz sterowany falami radiowymi z możliwością wyboru trzech pasów radiowych. Wymienione zostały tylko nieliczne zasługi i techniczne nowości wprowadzone przez Seiko w świat zegarków, które miały znaczący wpływ na rozwój zegarmistrzostwa w latach 1969-2012.

Jakość wykonania. Nad jakością wielu zegarków można debatować godzinami, ale nie w przypadku zegarków Seiko. Tu jedyne i właściwe jest powiedzenie, że zegarki Seiko są po prostu dobre, jeśli nie bardzo dobre. W zależności od wybranego modelu mamy możliwość w przystępnej cenie nabyć zegarek wykonany w całości ze stali nierdzewnej, co gwarantuje nam wiele lat bezproblemowego użytkowania. Wyższe modele wyposażone są w odporne na zarysowania szkło szafirowe oraz lepszej jakości szlachetną stal. Również dbałość o detale definiuje markę Seiko i sprawia, że są one chętnie wybierane zarówno do noszenia na co dzień jako jedyny zegarek, jak i w celu uzupełniania kolekcji o kolejny czasomierz.

Stosunek ceny do jakości. W przypadku użytkowników Seiko znaczna większość postrzega jakość wykonania w stosunku do ceny na bardzo wysokim poziomie. W zależności od designu jakiego poszukujemy, możemy znaleźć coś dla siebie, a jakość i tak będzie na wysokim poziomie, która nigdy nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Weźmy pierwszy z brzegu zegarek Seiko 5, automatyczny mechanizm wykonany przez Seiko oczywiście, 30M wodoszczelności oraz koperta i bransoleta wykonana ze stali nierdzewnej za 330 zł? To potrafi tylko Seiko.

Szeroki wybór. Oferta Seiko jest niezwykle zróżnicowana i rozbudowana. Możemy zacząć od najbardziej ekskluzywnej serii Grand Seiko, by następnie przejść na nieco skromniejsze modele Astron, Prospex, Presage, Solar, Velatura, Classic, Ananta i wiele, wiele innych. Każdy znajdzie coś dla siebie poczawszy od klasycznych modeli, bez dodatkowych komplikacji, po zegarki typu Open Heart, zegarki z automatycznym, kwarcowym lub kinetycznym mechanizmem. To, co również jest cechą szczególną dla marki to szeroki przedział cenowy zaczynający się od 250 zł, osiągający pułap nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Oferta również dla Pań. Szeroki wybór modeli, wzorów i kolorów w różnym przedziale cenowym dotyczy również Pań, które z pewnością znajdą coś dla siebie. W ofercie mamy zarówno zegarki klasyczne, proste i eleganckie na pasku jak, i takie gdzie wszystko się świeci, błyszczy i jest „to coś” co sprawia, że zegarek przyciąga wzrok. Drogie Panie, nie jesteście skazane na modowe zegarki, których jakość pozostawia wiele do życzenia, wybierzcie porządne Seiko, które idzie z duchem czasu i ma odpowiedź na panujące obecnie trendy modowe. Zamiast kupować coś, co może i pocieszy oko przez pierwsze kilka miesięcy użytkowania, wybierzcie zegarek, który będzie waszym towarzyszem w trudach i znojach dnia codziennego, będzie waszą ozdobą- równie szlachetną, jak wy same.

Szacunek. W potocznym slangu młodzieżowym na „szacunek na dzielni”, trzeba sobie zapracować, tak samo jest na forach poświęconych pasji do czasomierzy. Kupując Seiko możemy być pewni, że pokazanie go na którymkolwiek z rodzimych forów internetowych spotka się z aprobatą i uznaniem wśród pozostałych użytkowników. Nawet najtańszy model Seiko cieszy się znacznie większą przychylnością (niekiedy graniczącą z fanatyzmem), niż najdroższy model modowego zegarka, zaprojektowanego przez kogoś, kto na co dzień zajmuje się projektowaniem bielizny. Stawiając na Seiko, pokazujesz, że nie liczy się jedynie marka opatrzona górnolotnym „swiss made”, lecz stawiasz poprzeczkę wyżej, wybierając świadomie najlepsze co rynek zegarków ma do zaoferowania.

Przyznane nagrody i wyróżnienia. Słowa o jakości i innowacyjności zegarków Seiko zostały wielokrotnie poparte nagrodami oraz wpisami do księgi rekordów Guinnessa. Pierwsza była nagroda za najlepszy mechaniczny zegarek z funkcją chronografu na Geneva Observatory Competition (1968r.), później posypała się lawina nagród: Grand Prix na Prix de la Ville de Geneve, Nagroda IEEE Milestone Award, nagroda zegarka roku przyznana przez Horloges Magazine, nagroda za desing Spring Drive SNR005 przyznana przez magazyn Watch Time, oraz wiele innych mających na celu uhonorowanie dokonań Seiko w świecie zegarmistrzostwa.

Jeśli wciąż nie wiesz co kupić, odpowiedź jest jedna: kup Seiko, a w pakiecie otrzymasz: jakość, estetyczne wykonanie, niezawodny mechanizm. Niejednokrotnie Seiko staje się niezawodnym i niezastąpionym towarzyszem na długie minuty, godziny i lata, nie schodząc z ręki urzeczonego jakością i designem użytkownika.  

Z miłością do samochodów bywa równie- jeden kocha BMW a drugi nienawidzi, jeden zachwala Toyotę, a drugi chwali się swoją Alfą. Z Seiko sprawa jest jasna- nie ma, o co się przyczepić, i bardzo rzadko ktoś ma mu coś do zarzucenia. Może to mnogość wzorów, może przekonanie do wytrzymałości i jakości tych zegarków, ale Seiko już od dawna cieszy się zaufaniem i poważaniem wśród miłośników zegarków i nic nie wskazuje na to by miało się to zmienić.