Zegarki dookoła świata. Szwecja.

  • Autor: Katarzyna Pajkowska
  • /
  • Dodano: 10.08.2017
  • /
  • Kategoria: Manufaktury
  • /

Wprawdzie wielu z nas zegarmistrzostwo kojarzy się jedynie ze Szwajcarskimi wyrobami, fabrykami i manufakturami, to przemysł ten sięga znacznie dalej poza granice państwa Szwajcarskiego. Z każdym rokiem przybywa manufaktur próbujących swoich sił w podbiciu rynku towarów luksusowych. Jako pierwszy kraj pod lupę wzięliśmy Szwecję, która do tej pory mogła kojarzyć się z popularną siecią sklepów Ikea, samochodami Saab oraz hokeistami. Tym razem jednak spojrzymy na Szwecję z nieco innej perspektywy i sprawdzimy jak wygląda i rozwija się zegarmistrzostwo oraz rynek zegarkowy w kraju leżącym na półwyspie Skandynawskim.

Clairette
Zegarki tej marki mają charakteryzować się wysoką jakością wykonania i dbałością o szczegóły. Marka szczyci się między innymi jakością skór wykorzystywanych do stworzenia pasków wykorzystywanych w swoich produktach - używają skór pochodzących wyłącznie ze słynnej Szwedzkiej garbarni Tärnsjö Garveri. Niewielkie dobrze wyważone zegarki, wykonane ze stali nierdzewnej, z zaokrąglonymi krawędziami, sprawiają, że zegarek powinien idealnie pasować na każdy nadgarstek. Zegarki wyposażone są w szafirowe szkło, wodoszczelność plasuje się na 5 ATM, a napędza je mechanizm Miyota 1L45. Oprócz zegarka dostajemy elegancko wykonane drewniane pudełko oraz 5 letnią gwarancję niezawodności.
Więcej na stronie: www.clairettewatches.com


Triwa
Transform in the Industry of Watches - bo tak brzmi pełna nazwa zegarków Triwa, to marka powstała w 2007 roku, z założenia mająca odejść od tradycyjnego myślenia na temat zegarków, i idąca w stronę nowoczesnego stylu posiadaczy ich czasomierzy. Projekty powstają w Sztokholmie, a procesowi tworzenia każdego modelu przyświeca idea „Projektujemy tylko to, co sami chcielibyśmy nosić”. Tak jak w przypadku zegarków Clairette i tu wykorzystuje się mechanizm Miyota 1L45.
Czytaj więcej: www.triwa.com

Mockberg
Zegarki stworzone z myślą o kobietach i tym, czego mogą oczekiwać od czasomierza na co dzień. Zegarki Mockberg są delikatne i stylowe, dzięki czemu nadają się zarówno na dzień, jak i na wieczorne wyjścia. 34 mm zegarki, dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, wykonane są ze stali i wyposażone zostały w popularny mechanizm Miyota 2035.
Czytaj więcej: mockberg.com

Daniel Wellington
Marka zegarków, założona w 2011 roku przez Filipa Tysandera, zyskała ostatnim czasem ogromną popularność, głównie dzięki promocji w mediach społecznościowych. Proces projektowania rozpoczyna się w Szwecji, zaś produkcja odbywa się w Chinach, a zegarek napędza popularny Japoński mechanizm Miyota. W 2017 roku firma Daniel Wellington została uznana za najszybciej rozwijającą się firmę w Europie.
Czytaj więcej: www.danielwellington.com

Halda Watch Co
Początki marki sięgają 1887 roku, założyciel Halda Watch Co dążył do perfekcji i postanowił nigdy nie rezygnować z dążenia do wyprodukowania zegarka idealnego. Ta myśl przyświeca projektantom i inżynierom do dziś, a każdy model zegarka został opracowany z myślą o maksymalnej wydajności zegarka. Po latach opracowywania koncepcji powstał zegarek Halda Space Discovery - zegarek certyfikowany przez astronautów oraz przetestowany w kosmosie. Zegarki tej marki charakteryzują się wymiennymi modułami, gdzie możemy mieć zarówno zegarek spełniający wszystkie wymogi jak i atuty klasycznego zegarka z automatycznym mechanizmem, a w ułamku sekundy możemy zmienić go na zegarek z elektronicznym wyświetlaczem, który sprosta wymaganiom stawianym przez kierowców Formuły 1 oraz astronautów.
Czytaj wiecej: www.haldasweden.com

GoS Watches (Gustafsson & Sjögren)  
Założycieli GoS - Johana Gustafsson i Patrika Sjögren w 2007 roku połączyło zamiłowanie do starożytnych skandynawskich tradycji rzemieślniczych. Skandynawski charakter i historia są kluczowym źródłem inspiracji w procesie projektowania kolejnych modeli. Głównym elementem charakterystycznym danej marki jest wykorzystywanie stali damasceńskiej. Ta wysokiej jakości stal wykorzystywana jest zarówno w elementach zewnętrznych, co czyni kopertę zegarka odporną na korozję, jak również w elementach wewnętrznych oraz na tarczach zegarka, co sprawia, że każdy model jest absolutnie wyjątkowy i niepowtarzalny. Producenci zegarków GoS są tak pewni jakości stalowych elementów, że udzielają dziesięcioletniej gwarancji na występowanie korozji w zegarkach. W zegarkach GoS działają wysokiej jakości mechanizmy, wykończone dodatkowo stalą damasceńską w warsztacie Patrika Sjögrena. Pozostałe elementy, pudełko i pasek, również wykonane są z wysoką dbałością o jakość i szczegóły, przy współpracy z lokalnymi rzemieślnikami.
Czytaj więcej: www.goswatches.com

Epoch Stockholm
Epoch Stockholm to innowacyjna Szwedzka firma, której zegarki produkowane są w warsztacie na południe od Sztokholmu. Zegarki wyposażone są w Szwajcarskie mechanizmy i odporne na zarysowania szafirowe szkła.
Czytaj więcej: www.epoch.se

Bravur Watches
Marka powstała w 2011 roku i jest efektem połączenia ścieżek dwóch projektantów, których celem było stworzenie zegarka, który mógłby stać się codziennym towarzyszem każdego z nas. Koperty zegarków wykonane są ze stali nierdzewnej oraz wyposażone w Szwajcarski mechanizm Ronda 716. Projektanci Bravur słusznie zauważyli, że zbyt wiele marek inspiruje się samochodami, samolotami, z kolei oni postawili na skandynawską prostotę oraz unikatową tożsamość marki.
Czytaj więcej: bravurwatches.com

Pansar Sweden
„Pancerz” - bo tak należy tłumaczyć nazwę Pansar, to Szwedzka marka opierająca swoje istnienie na prostocie, funkcjonalności i produktach najwyższej jakości. Inspiracją w procesie projektowania zegarków, jest myśl przyświecająca procesowi projektowania nowoczesnych aut, gdzie kładzie się wysoki nacisk na proporcje i dynamiczne linie, które mają kluczowe znaczenie dla ogólnego wrażenia, jakie robią zegarki Pansar.
Czytaj więcej: www.pansarsweden.com

Sjöö Sandström
Historia tej marki rozpoczyna się w 1986 roku w Sztokholmie, gdzie Christer Sjöö i Mikael Sandström, postanowili połączyć tradycję i innowacyjną technologię. Siedem lat później świat ujrzał ich pierwszy automatyczny zegarek- Automatic S1, któremu w 1995 roku została przyznana Szwedzka nagroda designu. Zegarki Sjöö Sandström są dziś jednymi z najbardziej pożądanych na świecie, głównie za sprawą przestrzegania tradycji zegarmistrzostwa oraz innowacji i wzornictwa. Każdy model Sjöö Sandström jest produkowany w ekskluzywnych seriach, a każdy zegarek jest starannie testowany przed premierą. W dorobku marki znajduje się między innymi Chronolink Worldtimer UTC- wyprodukowany w 1997 roku, pierwszy zegarek łączący w sobie elegancję zegarka mechanicznego, z funkcjonalnością zegarka elektronicznego oraz klasyczną skandynawską estetyką.
Czytaj więcej: http://sjoosandstrom.se/

Po sukcesie, jaki odniosła marka Daniel Wellington, Szwedzi zaczęli wykazywać znacznie większe zainteresowanie nowopowstającymi rodzimymi markami. W 2016 i 2017 roku r. producenci zegarków kładli większy nacisk na wykorzystanie crowdfundingu, w celu pozyskania środków na rozwój firmy, jedną z nich jest wyżej wspomniana wyżej Clarette, która osiągnęła swój cel w ciągu zaledwie 10 dni.