Historia manufaktury Junghans

  • Autor: Paweł Kowalczyk
  • /
  • Dodano: 26.06.2017
  • /
  • Kategoria: Perspektywa historyczna
  • /

Zegarki Junghans są dobrze rozpoznawalne i szanowane wśród marek zegarków na świecie. Są one znane ze swojego minimalizmu sportowego stylu oraz klasycznego dizajnu.

Marka Junghans powstał pod nazwą „Junghans und Tobler” w miasteczku Schramberg w Niemczech w 1861 roku, a jej założycielami byli Erhard Junghans oraz jego szwagier Jakob Zeller-Tobler, początkowo założyli fabrykę komponentów do zegarów w dolinie Lauterbachtal.

Korzystali Oni z najnowocześniejszych technik produkcyjnych dostępnych w owym czasie. Początkowo produkowano części z drewniana takie jak obudowy , wskazowki oraz wahadła do zegarów szwarcwaldzkich.

Pierwsze zegary Junghansa pojawiły się krótko przed śmiercią Erharda (założyciela marki) w 1866 roku po której kontrole nad spółką przejęła jego Żona oraz dwóch ich synów Erhard Jr i Artur Junghans.
Artur Junghans ktory przez dłuższy czas przebywał w Stanach Zjednoczonych był zainspirowany zegarmistrzostwem amerykańskimi, wprowadził On dużo inspiracji w lini produkcyjnej Junghansa które spowodowały że Junghans był wstanie wyprodukować dużą ilość wysokiej jakości zegarków z wykorzystaniem innowacyjnych technik produkcyjnych których Artur byl świadkiem w Stanach Zjednoczonych.

Zegarki te zostały bardzo dobrze przyjęte przez odbiorców, którzy dzięki masowej produkcji mogli skorzystać z niższych cen oferowanych przez Junghans.

Kolejnym krokiem było wprowadzenie słynnego Logo marki Junghans czyli gwiazdę, która jest znakiem towarowym firmy.

Początkowo była to gwiazda 5-ramienna. A był to rok 1888. Następnie przekształciła się ona w 1890 na 8- ramienną. W tym samym roku Junghans wyprodukował swój legendarny Kaliber 10, który pozostał niezmieniony przez prawie 50 lat. 

W roku 1903 Junghans były największym na świecie producentem, jego roczna produkcja wynosiła ponad 3 mln sztuk. Właściciele zostali zmuszeni do rozbudowy fabryki tak aby pomieścić wszystkich swoich pracowników tym samym zwiększając swoją zdolność produkcyjną. Junghans to nie tylko producent to również innowator w świecie zegarmistrzostwa. W 1912 jako jeden z pierwszych producentów wyprodukował zegarki i i zegary których pomiar czasu można było zobaczyć w ciemności. 
Pierwsze zegarki nareczne produkowane przez Junghans pojawił się w 1928 roku - początkowo wykorzystywały one mechanizmy zakupione od Ruhla, ale już od 1930 Junghans produkował własne mechanizmy. W 1946 roku wprowadził do swojej produkcji pierwszy zegarek ze stoperem czyli chronograf kaliber J88 ktory został powszechnie uznanu za jeden z najlepszych mechanizmów z funkcją stopera. W 1956 roku Junghans został przyjęty przez Grupę Diehl do projektowania nowych produktów marki zaproszono do współpracy szwajcarskiego artyste Maxa Billa.

Zegary ścienne, zegary stołowe oraz zegarki nareczne projektowane przez Maxa Billa stały się ponadczasowe i weszły do kanon klasyki zegarmistrzostwa. Ich popularność była tak wielka, że nawet w obecnej produkcji marki znajdziemy reedycjie serii Max Billa.

Z początkiem lat 70 tych Junghans rozpoczął pracę nad nowo odkrytą technologią kwarcową wydając swój pierwszy zegar kwarcowy. To właśnie Junghans jako pierwszy wyprodukował niemiecki zegarek kwarcowy - Astro-Quartz. W tym czasie Junghans postanowił zaprzestać produkcji zegarków mechanicznych i zdecydował, skupić całą swoją uwagę na doskonaleniu zegarków z regulatorem kwarcowym. Uduskonalenie tej technologii przyniósł międzynarodowe uznanie firmie Junghans, który zostały wybrany jako oficjalna marka której urządzenia były stosowane do pomiarów czasu podczas zawodów sportowych Igrzysk Olimpijskich w1972 roku w RFN.

Junghans dostarcza szeroką gamę instrumentów, w tym kolorowych fotografii na mecie, które ułatwią z dużą dokładnością rozpoznawania zwycięzców w poszczególnych dyscyplin olimpijskich. Po olimpiadzie w Monachium Junghans był oficjalnym Chronometrażystą wydarzeń sportowych w Pradze, Meksyku oraz Turynie.

W 1985 Junghans wyprodukowała pierwszy w historii sterowany radiowo zegar stołowy, który był zsynchronizowany z anteną nadawczą wysyłającą dokładny czas.

Nasz bohater to szczęśliwy powrót do pozycji konwencjonalnych czyli z mechanizmem Eta 2824-2 posiadający automatyczny naciąg z regulatorem balansowym pracującym z prędkością 28 800 obrotów na godzinę. Z rezerwą chodu 40 godzin. Junghans Vista To dość duży zegarek jego satynowa stalowa koperta posada wymiar 41 mm zegarek wyposażony jest w szafirowe szkiełko. Dobry solidny niemiecki zegarek z sercem ze Szwajcarii.