Jak się dobrze sprzedać? cz.1

  • Autor: Katarzyna Pajkowska
  • /
  • Dodano: 25.05.2017
  • /

Jesteś w posiadaniu zegarka, który nijak pasuje do Ciebie i masz ochotę się go pozbyć ? A może prezent nie przypadł do gustu? Lub redukujesz kolekcję, aby kupić ten jeden, wymarzony?

Niezależnie od przyczyny musisz wiedzieć, iż nie będzie to takie proste, jak mogło by się wydawać. Różne cuda można dziś znaleźć na aukcjach internetowych. Z myślą o tym, aby Twoje ogłoszenie nie trafiło na forum z hashtagiem #KuPrzestrodze, ale także po to, by Twoja oferta przyniosła jak największe korzyści, warto zapoznać się z naszym poradnikiem dotyczącym sprzedaży zegarka.

Dowiedz się co sprzedajesz

Pierwszy i najważniejszy punkt. Nie uda Ci się sprzedać dobrze zegarka skoro nawet nie wiesz jaki produkt sprzedajesz. Istotna jest nie tylko sama marka, chociaż ta ma oczywiście bardzo duże znaczenie, lecz również ważne są wszystkie kwestie techniczne, rok produkcji, materiały z jakich jest wykonany.

Pamiętaj przy tym, że sprzedaż podróbek jest nielegalna, więc jeśli jesteś w posiadaniu nieoryginalnego zegarka najlepiej potraktuj go młotkiem ;)

Przykład z życia. Stary zegarek znaleziony przy sprzątaniu mieszkania po cioci. Jest w pudełku, z papierami. Chyba radziecki. Możesz sobie pomyśleć „ee stary zegarek nie warty zachodu”. W efekcie może to być poszukiwany przez kolekcjonerów model, wart nawet kilkaset złotych.

Stan zegarka

Podobnie jak w klasycznych samochodach, monetach czy nieruchomościach, stan zegarka wpływa bezpośrednio na wartość sprzedaży. Im lepszy stan, tym większa wartość i zainteresowanie nabywcy. Zanim zrobisz zdjęcia zegarka, przyjrzyj się mu. Był noszony przez kilka lat? jest na metalowej bransolecie? Wystarczy szczotka do zębów, odrobina wody i płynu by pozbyć się brudu, kurzu i naskórka, które lubią zbierać się w szczelinach. Ma porysowane szkło? O ile w nietypowych kształtach może to być kłopotliwe, to w przypadku klasycznego, okrągłego szkła wymiana bądź jego wypolerowanie nie powinno być dużym obciążeniem, a z pewnością wpłynie na wartość zegarka. Im bardziej zadbasz o stan zegarka, tym większe szanse na szybką i lukratywną sprzedaż.

Naprawiać przed sprzedażą czy sprzedawać w obecnym stanie ?

Ten aspekt każdorazowo należy rozpatrzeć indywidualnie. Albo zależy nam na szybkiej sprzedaży bez naszego wkładu i wtedy sprzedajemy zegarek taki jak jest (zaznaczając przy tym czy jest chociaż sprawny czy nie). Jeśli mamy czas możemy pokusić się o dopieszczenie zegarka, zainwestowanie w jego naprawę i zrobienie np. serwisu mechanicznego który jest dodatkowym atutem przy sprzedaży. Im lepszy stan mechaniczny zegarka tym jego cena może być wyższa.

Pudełko, papiery a nawet oryginalna torebka- to wszystko ma znaczenie

Kupując zegarek warto zachować wszystko co do niego otrzymaliśmy- pudełko, papiery, oryginalną torebkę. Ważne jest zachowanie ogniw bransolety na wypadek gdyby ewentualny nabywca ich potrzebował. Papiery i pudełko pozwalają też zweryfikować nabywcy autentyczność zegarka, co zwiększa jego wartość. Cena zegarka bez pudełka i papierów wynosi średnio około 20 procent mniej niż w pudełkach i z papierami, jeszcze gorzej sprawa ma się w przypadku zegarków z limitowanych edycji, tu cena może mieć jeszcze bardziej dramatyczny spadek, czasem nawet do 50 procent.

Ile więc wart jest Twój zegarek ?

Niestety nawet jeśli jest to nowy zegarek, będzie wart znacznie mniej niż to, ile za niego zapłacono w salonie, bądź u sprzedawcy. Przeważnie zegarki nowe, kupione w salonie (podobnie jak samochody) tracą od razu około 20-30% przy próbie odsprzedaży. Inaczej jest w przypadku zegarków, które są obiektem kolekcjonowania, charakteryzują się rzadkością, lub były w posiadaniu kogoś znanego wtedy wartość zegarka może z czasem wzrastać.

Informacji należy szukać w internecie. Najprostszą ale i nieskuteczną metodą na uzyskanie odpowiedzi jest wysmarowanie postu na którymś z rodzimych forów. Dlaczego nie skuteczną ? Ich regulaminy mówią jasno-zakaz wyceny zegarków. Tu dowiemy się czy zegarek jest poszukiwany, z którego może być roku, jakiej jest produkcji i innych przydatnych informacji ale nikt nie powie nam ile dokładnie jest wart.

Najprościej więc zacząć od strony producenta i witryn sprzedawców detalicznych. Dowiemy się czy zegarek wciąż jest w sprzedaży i za jaką cenę, oraz znajdziemy jego opis techniczny. Najbardziej przydatne do określenia obecnej wartości rynkowej zegarka jest jednak przeszukanie aukcji internetowych i znalezienie zegarka tej samej marki, w tym samym stylu. Większość materiałów dostępna jest na anglojęzycznych stronach i właśnie w tym języku proponuje poszukać interesujących nas informacji. Trzeba jednak pamiętać że to za ile zegarek został wystawiony, nie oznacza że zostanie w takiej cenie sprzedany.

Można się pokusić o stwierdzenie, że im trudniej znaleźć dany model tym lepiej dla nas. Oczywiście nie zdarza się to nadzwyczaj często ale warto poszukać informacji na forach, u zegarmistrzów, handlarzy, być może Twój zegarek jest bardziej wyjątkowy i poszukiwany niż może się wydawać.

Wyceniając weź pod uwagę stan zegarka. Powinien być w jak najlepszej kondycji, najlepiej jeśli jest po profesjonalnym serwisie u fachowcy a wizualnie został dopracowany w najlepszy możliwy sposób. Nawet najlepszy i poszukiwany zegarek może nie znaleźć nabywcy jeśli jest po prostu brudny, z starym śmierdzącym paskiem bądź niekompletną bransoletą. Czasem wymiana paska i szkła w zegarku to koszt kilkudziesięciu złotych a może znacznie podnieść zainteresowanie i wartość. Tu jednak należy pamiętać że o ile wymiana paska nie jest bardzo skomplikowaną sprawą i częściej przynosi korzyści niż szkody, to oryginalne części są w cenie i czasem lepiej zostawić szkło, które jest porysowane ale ma sygnaturę marki niż wymienić je na szkło nie posiadające takiej sygnatury. 

Jeśli jesteś w posiadaniu zegarka, znanej i cenionej marki a jego sprzedaż może przynieść Ci spory zysk, ale brakuje Ci do niego certyfikatów, są miejsca gdzie po dokładnym sprawdzeniu i za opłatą uzyskasz certyfikat poświadczający o oryginalności danego zegarka co również znacznie rzutuje na wartości zegarka.

Bądź realistą

Nie ma nic złego w tym żeby się dobrze cenić, ale bądź realistą i w myśl tej zasady wyceń swój zegarek. Nie oczekuj że ktoś zapłaci dobre pieniądze za plastik, niedoróbki lub jeśli użyte zostało sfałszowane logo znanej marki. Sprzedaż podróbek możesz sobie odpuścić z marszu-  zgodnie z art. 305 Prawa własności przemysłowej, za wprowadzanie podrobionych produktów do obrotu lub ich sprzedaż, grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli sąd uzna, że handel podróbkami to stałe źródło dochodu, to takie zachowanie jest karane karą pozbawienia wolności do lat 5. 

W zakładach zegarmistrzowskich często zdarzają się naprawy, które z ekonomicznego punktu widzenia nie mają większego sensu. Pozostaje jednak wartość sentymentalna, nie do wycenienia, indywidualna

 w każdym przypadku. Sentymenty na bok jeśli chodzi o cenę, wciąż zakładamy że chcesz sprzedać zegarek.

To wszystko nie znaczy, że nie możesz sprzedać taniego zegarka. To wszystko oznacza że musisz spodziewać się adekwatnej do jakości ceny i sprzedawać tak by ponieść jak najmniejsze koszty prowizji i wysyłki.

Sprzedaż przez kogoś/sprzedaż bezpośrednia

Najlepiej dla nas jeśli zegarek kupi ktoś kogo znajdziemy sobie sami, ale w zależności od wartości zegarka warto pomyśleć nad sprzedaniem zegarka z czyjąś (odpłatną) pomocą. Sprzedaż bezpośrednia wymaga od nas najwięcej wysiłku, ale prawdopodobnie przyniesie też większy zysk.

Zanim poszukasz innych opcji sprzedaży, zastanów się, czy znasz kogoś, kto byłby zainteresowany Twoim zegarkiem. Może to być znajomy, przyjaciel, członek rodziny lub współpracownik. Pamiętaj żeby nie naciskać, nie przymuszać tej osoby do zakupu. Bądź miły, uprzejmy i zaproponuj rozsądną cenę.

Jeśli jesteś zmuszony zwiększyć zasięg swojej sprzedaży jako pierwsze warto wybrać rodzime fora internetowe. Zacznij od zapoznania się z regulaminem oraz treścią zamieszonych ofert sprzedaży. Jeśli masz kilka lub kilkanaście zegarków i jesteś np. kolekcjonerem postaraj się zbudować zaufanie wśród społeczności. Być może pod Twoją ofertą pojawi się komentarz „zaufany sprzedawca, polecam” co może wpłynąć na ostateczną decyzję zainteresowanego kupnem. Wiele osób zanim zdecyduje się na zakup zegarka zasięga porady odnośnie sprzedającego pytając czy jest on godny zaufania i uczciwy.

Jeśli jesteś zmuszony rozszerzyć zasięg sprzedaży po za krąg swoich znajomych czy nawet granice Polski, warto rozważyć sprzedaż za pośrednictwem witryny aukcyjnej. Pozwalają one, na znalezienie Twojego zegarka kupującym z całego świata, jednak obarczone są niemałym ryzykiem. Jeśli zależy Ci na sprzedaży zegarka wzbudzaj zaufanie w kupującym, ale i miej na uwadze zachowanie kupującego. Ustalcie metodę płatności i wysyłki odpowiadającą wam obojgu.

Możesz też sprzedać zegarek za pośrednictwem domu aukcyjnego. Zadzwoń do lokalnych domów aukcyjnych, umów się na spotkanie, aby mogli ocenić Twój zegarek. Ta opcja jest zalecana tylko wtedy, gdy zegarek wart jest znacznie więcej np. 100 000 USD lub jeśli dom aukcyjny jest mały i nie ma dużych prowizji.

Sprzedaż w lombardach. Niestety bardzo często pracownicy lombardów nie posiadają wystarczającej wiedzy by rzetelnie ocenić nasz zegarek i zainteresować nim nabywców. Jednak ich dużą zaletą są odwiedzający je pasjonaci zegarków, którzy szukają dobrej okazji oraz gotówka otrzymana od ręki.

Niezależnie od wybranej metody uważaj na oszustów, zwłaszcza podczas sprzedaży zegarka w witrynach aukcji internetowych lub poprzez fora dyskusyjne. Ilekroć brakuje pieniędzy, bądź ostrożny i obserwuj kupującego.

W kolejnej części: Jak przygotować dobrą ofertę, odpowiednie zdjęcia podstawą do szybkiej sprzedaży, cło, prowizje i inne opłaty, rodzaje płatności i wysyłek, budowanie zaufania w społeczności oraz co różne lombardy mogą nam zaoferować, zarabianie na sprzedaży.