10 000-letni zegar budowany z myślą o przyszłości

  • Autor: Katarzyna Pajkowska
  • /
  • Dodano: 28.02.2018
  • /
  • Kategoria: Nowości
  • /

W celu promowania myślenia długoterminowego i podejmowania decyzji, które będą miały pozytywny wpływ na następne pokolenie, w odległych górach w zachodnim Teksasie powstaje niezwykły zegar, który ma przetrwać 10 000 lat.

10 000 letni zegar jest przeznaczony do pomiaru czasu w latach i wiekach, a nie w minutach i sekundach. Wartością nadrzędną jest sprawienie abyśmy mieli większe poczucie wpływu naszych decyzji i myśleli o długofalowych konsekwencjach tego, co robimy.

Projekt zegara opracował Danny Hillis a realizacja przedsięwzięcia finansowana jest przez prezesa, dyrektora generalnego i przewodniczącego zarządu Amazon.com.

Obecnie trwa budowa zegara, niema jednak ustalonej daty jej ukończenia, chodź już wiadomo że zegar będzie udostępniany do zwiedzania kiedy będzie gotowy. Zegar znajduje się 500 stóp w głąb góry, ponadto jest zaprogramowany tak, by każdego roku grał inny dzwonek przez następne tysiąclecia.

Zegar jest obecnie obrabiany i montowany w Kalifornii i Seattle. W międzyczasie przygotowywana jest góra w Teksasie. Dlaczego ktoś miałby zbudować Zegar wewnątrz góry z nadzieją, na niezawodną pracę przez 10 000 lat? Jeśli Zegar może działać przez dziesięć tysiącleci, czy nie powinniśmy się upewnić, że nasza cywilizacja również temu podoła? Jeśli zegar będzie trwał długo po naszej śmierci, to dlaczego nie wdrożyć innych projektów, które wymagają ukończenia przez przyszłe pokolenia? Najważniejszym pytaniem do jakiego ma skłonić zegar jest to zadane przez wirusologa Jonasa Salka: "Czy jesteśmy dobrymi przodkami?"

Poniżej znajdą Państwo film ukazujący aktualne postępy prac oraz odnośnik do strony, na której znajdą Państwo więcej szczegółów dotyczących przedsięwzięcia, kwestii technicznych oraz etapów powstania.

Zobacz więcej: http://longnow.org/clock/