Noc Muzeów już w najbliższy weekend. Wystawa zegarów i zegarków w CH Złote Tarasy.

  • Autor: Na podstawie materiałów prasowych Złotych Tarasów - Jan M. Krawczyk
  • /
  • Dodano: 16.05.2018
  • /
  • Kategoria: Z życia Klubu
  • /

Od 18 do 20 maja, warszawiacy będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej wystawie zegarów i zegarków, której organizatorem są Złote Tarasy, salon odCzasu doCzasu, oraz Klub Miłośników Zegarów i Zegarków.

W ramach akcji, od piątku do niedzieli na poziomie 1 Centrum Handlowego Złote Tarasy odwiedzający będą mogli z bliska zobaczyć unikalne, antykwaryczne eksponaty. W prezentowanych zbiorach pojawią się zegarki marki Eterna z linii KonTiki, których nazwa nawiązuje do tratwy, którą załoga Tora Heyerdahla przepłynęła Pacyfik z peruwiańskiego wybrzeża do wysp Polinezji. To właśnie zegarkami Eterna posługiwali się wszyscy członkowie załogi przy pomiarze czasu. 

Na wystawie dostępna będzie również kolekcja zegarków Enicar z lat 50-tych, 60-tych i 70-tych, których jakość konkurowała z takimi markami jak Rolex, Omega czy Breitling. Zaprezentowana kolekcja będzie liczyć wprawdzie tylko 11 eksponatów, ale reprezentuje ona  prawdopodobnie największy zbiór zegarków Enicar w Europie. 

Pasjonaci zegarków będą mieli również okazję przyjrzeć się z bliska zegarom rocznym, których nazwa pochodzi od uzyskanej rezerwie chodu wynoszącej ok. jednego roku, a dokładnie 400 dni. Taką możliwość uzyskano poprzez zastosowanie specjalnego wahadła tzw. balansu wiszącego. 

Zegary roczne cieszyły się największą popularnością na przełomie wieków i w okresie międzywojennym, a w wielu krajach były obowiązkowym prezentem ślubnym. Ze względu na szklany klosz i delikatną konstrukcję, do czasów współczesnych zachowało się niewiele eksponatów, stąd zainteresowanie nimi wśród kolekcjonerów z całego świata.

Wystawę będzie można podziwiać w godzinach pracy Centrum Handlowego Złote Tarasy, które w niedzielę (wolną od handlu) jest otwarte w części restauracyjnej. 
- piątek 18 maja w godzinach 9:00 – 22:00
- sobota 19 maja w godzinach 9:00 – 22:00
- niedziela 20 maja w godzinach 9:00 – 21:00

Przedstawiciele Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków i salonu odCzasu doCzasu będą na pewno obecni na wystawie w sobotę 19. maja w godzinach 15:00 - 22:00.