„Czas na głębokości – Historia i rozwój zegarków do nurkowania”

  • Autor: Na podstawie materiałów udostępnionych przez Mateusza Piechnika
  • /
  • Dodano: 1.07.2018
  • /
  • Kategoria: Nowości
  • /

Szanowni Państwo,

„Czas na głębokości – Historia i rozwój zegarków do nurkowania” to przedsięwzięcie, które wymaga kilku słów wyjaśnienia. Pomysł na napisanie tej książki narodził się jesienią 2017 roku. Dopiero co opadł kurz po udanym festiwalu zegarkowym w Łodzi, którego byłem współorganizatorem. Sama impreza i wszystko to, co wokół niej się działo zaczęło mi powoli uzmysławiać, jak mało w ostatnich latach piszę się w Polsce o zegarkach. Oczywiście w kraju ukazuje się kilka gazet branżowych oraz działa kilkanaście portali tematycznych, pisane są artykuły. Są to zdecydowanie pozytywne działania, jednak forma artykułów rzadko kiedy pozwala na dokładne prześledzenie większych zagadnień, jest niejako z konieczności fragmentaryczna i nie uwzględnia całościowo dużych tematów.

W toku pracy nad cyklem artykułów dla jednej z gazet uświadomiłem sobie, że przez lata nagromadziłem dużą bazę wiedzy w postaci zdjęć, opracowań, dokumentów i planów. Gros tych informacji dotyczyło zegarków wodoodpornych i nurkowych, których jestem zadeklarowanym entuzjastą. Wcześniejsze opracowania dawały razem obraz pewnych procesów, jakie w tej dziedzinie zachodziły od połowy XIX wieku. Wtedy właśnie zapadła decyzja, aby posiadana wiedzę usystematyzować i zebrać w całość w postaci książki.

W moim odczuciu środowisko polskich Kolekcjonerów zasługuje na dostęp do wiedzy w rodzimym języku. Aktualnie wiele tematów dostępnych jest dla czytelników jedynie w języku angielskim i niemieckim. Brakuje kompendiów wiedzy i popularnonaukowych opracowań tematycznych. Z wartościowych realizacji warto wymienić pracę „Zegary wieżowe Wolsztyna i okolic” aut. Michała Olejniczaka z 2017 roku. Firma Michała „Czas na wysokości” był inspiracją dla tytułu mojej książki. Z tego miejsca składam wielkie podziękowania dla Kolegi za zgodę na takie „wykorzystanie” jego kreatywności.

Powstające opracowanie posiada układ chronologiczny i obejmuje okres od połowy XIX wieku (pierwsze zegarki wodoodporne) do czasów współczesnych. Treść podzielona jest na 6 głównych rozdziałów oraz kilkanaście tematycznych podrozdziałów. Treść uzupełniają dodatkowe tabele informacyjne i ponad 200 zdjęć, ilustracji i planów.

Premiera książki planowana jest na jesieni 2018 roku. Mam nadzieje, że praca, która trafi na Państwa ręce, będzie równie ciekawą czytelniczą przygodą, jak dla mnie jest jej tworzenie.

Bieżące informacje znajdą Państwo na stronie:

www.zegarkidonurkowania.pl

oraz na Fanpagu książki - Czas na głębokości   #czasnagłębokości

Z Poważaniem

Mateusz Piechnik

 

Zainteresowanych tematem zachęcamy do spotkania z Matuszem Piechnikiem, który 14 lipca wcieli się w rolę wykładowcy. Nasze spotkanie będzie doskonałą okazją do poznania autora oraz zapoznania się z częścią materiału, który ukaże się w jego książce.

Szczegółowe informacje oraz listę chętnych znajdziecie na naszym forum, klikając w link poniżej.